Powszechnie utarło się, że z technologii sieci komórkowych korzystają jedynie operatorzy telekomunikacyjni. Jednak 5G ma to zmienić. Technologia ta ma znaleźć zastosowanie również w sieciach przemysłowych i to właśnie budowę takiej sieci 5G rozważa Orlen.

Telefonia komórkowa powstała z myślą o budowie ogólnokrajowych sieci telekomunikacyjnych. Początkowo służyły one do prowadzenia rozmów oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Ich trzecia generacja kładła coraz to większy nacisk na mobilny dostęp do Internetu. Jednak przesył danych stał się głównym zastosowaniem sieci komórkowych dopiero przy wdrożeniu 4G. Przy czym sam standard LTE nie przewidywał zastosowania tej technologii w przemyśle, który wymaga pomijalnie małych opóźnień. To właśnie aplikacje czasu rzeczywistego sprawiają, że technologią 5G interesują się nie tylko operatorzy telekomunikacyjny, ale również duże przedsiębiorstwa. W ich przypadku sieci 5G mogą przyczynić się do usprawnienia produkcji oraz innych szeroko pojętych procesów.

PKN Orlen analizuje możliwość budowy i zastosowania sieci 5G na własny użytek

“Parkiet” dowiedział się, że Orlen zamierza zlecić analizę rynku usługi i technologii 5G. Koncern chce poznać m.in. koszty budowy potrzebnej infrastruktury oraz jej potencjalne zastosowania.

“Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania technologii 5G w przemyśle, dzięki której praca zakładu produkcyjnego może być bardziej wydajna, autonomiczna i elastyczna. Sieć 5G mogłaby znaleźć zastosowanie w działalności biznesowej PKN Orlen głównie w zakresie rozbudowy opomiarowania i analizy danych IIoT (przemysłowy internet rzeczy) z instalacji produkcyjnych oraz systemów przemysłowej łączności krytycznej” – poinformowała Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PKN Orlen.

Dziennikarze skojarzyli również, że Skarp Państwa jest największym udziałowcem PKN Orlen, a rząd tworzy podwaliny pod utworzone “narodowego operatora telekomunikacyjnego“. Dlatego też przy okazji zapytali się, czy koncern rozważa współpracę z Exatelem i Polskim Funduszem Rozwoju budowę infrastruktury potrzebnej do świadczenia usług na zasadach hurtowych.

Rozważamy analizę rynku usług i technologii 5G, z uwzględnieniem wykonania infrastruktury sieci 5G w lokalizacjach przemysłowych oraz na stacjach paliw Orlen. Nasze plany nie obejmują natomiast udziału w projekcie budowy operatora hurtowej sieci 5G wspólnie z wymienionymi firmami – zapewnia Joanna Zakrzewska.

Prywatne, czy też przemysłowe, sieci 5G spełniają stawiane przed nimi wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, dostępności, niezawodności, współdziałania i jakości usług. Dlatego też stanowią one alternatywę dla dedykowanych rozwiązań działających na bazie Wi-Fi oraz sieci Ethernet.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.