Wiele osób uważa, że sieci 5G, internet światłowodowy oraz systemy satelitarne pokroju Starlink są rozwiązaniami, które ze sobą konkurują. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę rynek telekomunikacyjny funkcjonuje na zasadzie uzupełniania się poszczególnych usług i technologii. Z takiego właśnie założenia wychodzi również British Telecom, który rozmawia z OneWeb o użyciu ich satelitów na terenach wiejskich.

Pandemia koronowirusa pokazała nam, jakie są problemy z powszechnym dostępem do Internetu. To, że nie wszędzie opłaca się budowa sieci stacjonarnej, wiadomo od dawna. Dlatego też mieszkańcy wielu osiedli domków jednorodzinnych przyzwyczaili się do korzystania z tzw. internetu mobilnego. To właśnie oni są głównymi odbiorcami usług pokroju domowego Internetu LTE. W ich przypadku technologia 5G może wiele zmienić. Operatorzy, którzy pozyskają nowe zasoby radiowe, będą mogli poprawić jakość tego typu usług. Z kolei technika mmWave może z powodzeniem konkurować z internetem światłowodowym. Jednak w każdym kraju są takie miejsca, gdzie nawet tego typu inwestycja nie jest po prostu opłacalna. Są to tzw. białe plamy, czyli miejsca bez szerokopasmowego dostępu do globalnej sieci. Rozwiązaniem tego problemu może być technologia satelitarna. To właśnie satelity, które znajdują się na niskich orbitach, mają szansę na podbicie rynku dostępu do Internetu na terenach wiejskich.

British Telecom może skorzystać z satelitów OneWeb do świadczenia usługi powszechnej

Ostatnie poczynania firmy Elona Muska sprawiły, że cały świat usłyszał o przystępnym cenowo i szybkim internecie satelitarnym. Sieć Starlink może zostać liderem tego segmentu. Jednak brytyjski operator rozważa współpracę z OneWeb. Firma ta posiada główną siedzibę w Londynie, a jednym z jej udziałowców jest brytyjski rząd. Całkiem możliwe, że to właśnie te czynniki sprawiły, że British Telecom rozmawia z OneWeb, a nie ze SpaceX.

Według dziennikarzy brytyjskiego Daily Telegraph, BT zamierza skorzystać z usług OneWeb m.in. do świadczenia usługi powszechnej. Jako operator dominujący na brytyjskim rynku, BT musi zapewnić w ramach takiej usługi dostęp do Internetu z przepływnością nie mniejszą niż 10 Mb/s. Aktualnie konstelacja OneWeb składa się z ponad 100 satelitów, przy czym 36 z nich zostało umieszczonych w grudniu ostatniego roku. Pierwsza faza projektu zakłada, że do końca 2022 roku będzie się ona składać z 648 satelitów. Dla porównania SpaceX umieścił już na niskiej orbicie okołoziemskiej około 900 satelitów Starlink.

OneWeb został latem ubiegłego roku uratowany przed bankructwem m.in. przez brytyjski rząd. Podpisanie ewentualnej umowy z British Telecom mogłoby uzasadnić ten wydatek. Ponadto w ostatnim czasie władze poszczególnych państw zauważyły, że warto inwestować we własne rozwiązania telekomunikacyjne.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.