Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami polski oddział Orange rozpoczął w Lublinie testy 5G. Operator uruchomił sieć nowej generacji wspólnie z firmą Nokia, która dostarczyła na potrzeby testów sprzęt dla 10 stacji bazowych. Każda z nich jest podłączona światłowodem 10 Gbit/s. Z kolei prędkości pobierania danych na urządzeniach mobilnych mają sięgać 800 Mbit/s.

Polscy operatorzy już na poważnie wystartowali z testami sieci 5G. Najwięcej prób w tzw. polu prowadzi Orange. Operator ma już za sobą testy nowej technologi w Gliwicach (Huawei), Zakopanem (stacja 28 GHz Ericssona) oraz Warszawie (również Ericsson). Większość z nich odbywa się w tzw. paśmie C, czyli na częstotliwościach od 3400 MHz do 3800 MHz. To właśnie na nich będą uruchamiane pierwsze komercyjne sieci 5G w Polsce. Z kolei dzięki testom organizowanym przez Orange już teraz wiemy, jakie będzie można uzyskać prędkości pobierania danych. Operator testuje nowe rozwiązanie w blokach o szerokości 80 MHz. Tyle samo będzie wynosić szerokość kanałów dystrybuowanych przez UKE. Aktualnie sieć 5G działająca w takiej konfiguracji pozwala na pobieranie danych z prędkością do 800 Mbit/s.

Nokia deklaruje wsparcie dla budowy sieci 5G Orange w Polsce

Orange bardzo rozważnie podchodzi do kwestii wyboru dostawcy urządzeń 5G. Operator celowo testuje rozwiązania pochodzące różnych producentów, co pozwala na optymalny wybór.

– Od ponad roku pracujemy nad budową polskiego 5G, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla naszych klientów i rozwoju sieci mobilnej. Testy z różnymi dostawcami dają nam bezcenne doświadczenia. Potwierdzają też, że technologicznie jesteśmy gotowi na uruchomienie tej sieci kolejnej generacji i pokazują, jakie możliwości da w przyszłości Polakom i polskiej gospodarce. Cieszę się, że testy odbywają się w Lublinie, mieście stawiającym na rozwój z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Potencjalnych klientów zainteresują na pewno urządzenia obsługujące sieci 5G. W Lublinie operator korzysta zarówno z smartfonów Orange Neva Jet, jak i routerów Nokia FastMile 5G.

O ile smartfony Neva Jet pojawiły się już podczas testów w Warszawie, to router Nokii jest tu pewną nowością.

Lubelska sieć 5G składa się z 10 stacji bazowych. Każda z nich oferuje pokrycie zasięgiem we wszystkich kierunkach. Dzięki temu możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy nadajnikami bez zrywania połączenia. W praktyce oznacza to najprawdopodobniej, że każdy nadajnik został wyposażony w 3 anteny sektorowe 5G. Kolejną nowością jest powszechne wykorzystanie łączy optycznych o przepustowości 10 Gbit/s. Oznacza to, że każda stacja bazowa 5G jest podłączona w Lublinie światłowodem 10 razy szybszym od tego, które są standardowo stosowane przez Orange na potrzeby sieci 4G.

Testy 5G w Lublinie mają potrwać do końca tego roku.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.