Nokia jest jednym z głównych dostawców urządzeń telekomunikacyjnych 5G. Finowie pochwalili się dzisiaj najnowszymi statystykami dotyczącymi współpracy z operatorami z całego świata. Nokia podpisała już 63 kontrakty, z czego 18 z nich dotyczy już komercyjnie działających sieci 5G. Z kolei sumaryczna liczba współpracujących z Nokią operatorów przekracza 100.

Wyścig 5G trwa w najlepsze. Konkurują w nim ze sobą trzej najwięksi dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. Są nimi Ericsson, Nokia oraz Huawei. Początek roku oznacza, że niedługo pojawią się raporty za zeszły rok, więc każda z firm podzieli się z inwestorami wynikami finansowymi oraz prognozami na najbliższą przyszłość. Jednym z wyznaczników sukcesów każdej z tych firm jest liczba podpisanych kontraktów z operatorami na dostawę urządzeń 5G. Nokia ma już 63 takie umowy. Wśród kluczowych partnerów znajdują się telekomy z całego świata:

  • Stany Zjednoczone: AT&T, T-Mobile US, Sprint, Verizon,
  • Korea Południowa: Korea Telecom, LG Plus, SK Telecom,
  • Japonia: KDDI, NTT Docomo, SoftBank,
  • Wielka Brytania: O2,
  • Włochy: Vodafone Italy,
  • Arabia Saudyjska: STC, Vodafone Zain Saudi.

Nokia współpracuje już z ponad 100 operatorami w kwestiach związanych z 5G

Nokia miała dość trudny start z 5G. Jednak wszystko wskazuje na to, że Finowie poradzili sobie z zaległościami i coraz więcej operatorów decyduje się na podjęcie współpracy. 63 komercyjne kontrakty na dostawę urządzeń 5G to bardzo dobry wynik. Tommi Uitto, prezydent działu mobilnego Nokii, spodziewa się kolejnych umów:

“To osiągnięcie podkreśla jakość i zaufanie klientów do naszego portfolio 5G i oczekujemy, że będzie to kontynuowane w tym roku, co przełoży się na podpisanie kolejnych wielu nowych umów”.

Optymizm udziela się również inwestorom. Po tym, jak Nokia ogłosiła wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 roku, obniżyła prognozy oraz zawiesiła wypłatę dywidendy, akcje firmy natychmiastowo spadły o prawie 27%. Teraz sytuacja wraca powoli do normy.

Nokia akcje

Nokia, jako swoją największą zaletę, podaje komplementarne portfolio 5G. Oznacza to, że Finowie dostarczają nie tylko stacje bazowe i urządzenia sieci szkieletowej, ale również serwery i aplikacje potrzebne do zarządzania i monitorowania sieci.

“Nasze globalnie kompleksowe portfolio obejmuje produkty i usługi dla każdej części sieci, które pomagają operatorom w udostępnianiu kluczowych funkcji 5G, takich jak dzielenie sieci, rozproszona chmura i przemysłowy Internet Rzeczy. Cieszymy się, że nasze technologie pomagają kształtować dostarczanie i wdrażanie technologii 5G na całym świecie, a także niezliczone korzyści, jakie przyniosą one zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom” – powiedział Tommi Uitto, szef działu mobilnego Nokii

Nokia podaje, że jest jedynym dostawcą, który podpisał kontrakty z wszystkimi ogólnonarodowymi operatorami w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej oraz Japonii.

Co prawda Finowie nie wymienili w dzisiejszym komunikacie polskiego Polkomtelu. Jednak operator sieci Plus i Cyfrowy Polsat poinformował ostatnio, że startuje z budową sieci 5G w paśmie 2600 MHz. Nokia, obok Ericssona, jest stacji bazowych 5G. Zatem wśród wspomnianych 63 komercyjnych kontraktów jeden z nich został podpisany z polskim operatorem.

Źródło: Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.