Telma, jeden z operatorów sieci komórkowych, który działa na Madagaskarze, pochwalił się miesiąc temu uruchomieniem komercyjnej sieci 5G. Wdrożenie zostało zrealizowane we współpracy z Ericssonem, który jest dostawcą uruchomionego sprzętu. Okazało się, że działanie te było nielegalne, ponieważ tamtejszy regulator ARTEC nie wydał wymaganego zezwolenia.

Wbrew powszechnym opiniom operatorzy sieci komórkowych nie mogą uprawiać tzw. samowolki. Na całym świecie rynek telekomunikacyjny jest nadzorowany przez regulatorów. U nas rolę tą pełni UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). W Stanach Zjednoczonych jest to Federalna Komisja Łączności (FCC – Federal Communications Commission) itd. Z kolei w Madagaskarze regulacją rynku telekomunikacyjnego zajmuje się ARTEC. Jest to o tyle ważne, ponieważ to właśnie te instytucje wydają operatorom pozwolenia na korzystanie z licencjonowanych częstotliwości radiowych. Część z nich operator wydaje w celu prowadzenia testów nowej technologii. Dzięki temu operatorzy mogli zawczasu poznać możliwości sieci 5G oraz specyfikę nowych pasm. Jednak do świadczenia komercyjnych usług potrzebne jest uzyskanie tzw. rezerwacji częstotliwości, która uprawnia do korzystania z danych kanałów radiowych na określonych obszarach geograficznych.

Nielegalna sieć 5G na Madagaskarze, czyli spór pomiędzy operatorem i regulatorem

Działający na Madagaskarze operator telekomunikacyjny Telma ogłosił pod koniec czerwca uruchomienie komercyjnej sieci 5G. Wdrożenie miało miejsce z użyciem sprzętu firmy Ericsson pracującego w paśmie 3,6 GHz. Rozwiązania tego typu adresują dwa główne zastosowania sieci 5G, którymi są:

  • ultraszerokopasmowy dostęp do Internetu mobilnego (eMBB),
  • stacjonarny bezprzewodowy dostęp do Internetu (FWA), tzw. bezprzewodowy światłowód.

Jednak całe wdrożenie odbyło się niezgodnie z prawem. Według tamtejszego regulatora rynku (ARTEC) operator uzyskał pozwolenie na prowadzenie testów 5G, a nie świadczenie komercyjnych usług. Dodatkowo dotyczyło ono jedynie testów wewnątrz budynków (tj. w laboratorium), a operator zamontował anteny na zewnątrz. Jakby tego było mało, to pozwolenie było wydane jedynie na miesiąc. Dlatego też regulator zapieczętował wszystko zainstalowane urządzenia i przekazał mediom oświadczenie mówiące o działaniu niezgodnie z prawem.

Operator zareagował na działania regulatora. W ogłoszeniu, które okazało się w lokalnej prasie, Telma zaprzecza wszystkim zarzutom i oświadcza, że informacje opublikowane przez ARTEC są błędne. Jednocześnie telekom zastrzegł sobie prawo do ścigania regulatora za nieodpowiedzialne oświadczenie.

Oczywiście należy pamiętać, że wydarzenia te nie oznaczają, że rząd Madagaskaru wycofał się z wdrażania technologii 5G. Jednak nie zdziwiłbym się, gdyby za kilka dni pojawiły się w sieci tego typu stwierdzenia. W końcu do dziś co niektórzy twierdzą, że Szwajcaria wycofała się z uruchamiania sieci 5G.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.