Wielu z Was uważa, że 5G nie jest dla Polski i powinniśmy skupić się na łataniu tzw. białych plam zasięgowych. Jednak technologia ta prędzej czy później do nas zawita. Tak samo było z LTE, o którym na początku wypowiadano się negatywnie. Z kolei 5G jest niesłusznie ganione za używanie zbyt wysokich częstotliwości i krótkie zasięgi. Mało kto pamięta o tym, że 5G będzie używane również na niższych częstotliwościach, np. 700 MHz. Tymczasem w Warszawie w centrum handlowym Blue City zademonstrowano możliwości 5G na paśmie 60 GHz.

Tak, są to częstotliwości, które nie radzą sobie z przenikaniem przez ściany, a poziom sygnału maleje drastycznie przy oddalaniu się od anteny. Jednak firmy zajmujące się 5G mają już kilka pomysłów nad praktycznym zastosowaniem sygnału 60 GHz. Firma Exatel zaprezentowała ostatnio wyniki testów systemu RAPID 5G, który sprawdzi się w centrach handlowych oraz wszędzie tam, gdzie na małej przestrzeni znajduje się dużo użytkowników systemów bezprzewodowych.

Rapid 5G Exatel

Exatel zaprezentował 5G działające z prędkością 800 Mbit/s.

Czy to dużo? Przecież tyle samo (a nawet więcej) można osiągnąć dzięki sieciom LTE-Advanced. Niby tak, ale system RAPID 5G zakłada rozmieszczenie anten pracujących na częstotliwości 60 GHz co kilkadziesiąt metrów. Co prawda teoretyczny zasięg wynosi 300 metrów, ale sygnał o takiej częstotliwości nie poradzi sobie z żadną przeszkodą. Dlatego też prędkość 800 Mbit/s powinna być utrzymywana na całym obszarze obsługiwanym przez system. Co więcej, taka sama prędkość powinna być osiągana przez wielu użytkowników korzystających z systemu.

Rapid 5G Exatel

Anteny 60 GHz 5G są połączone za pomocą światłowodu.

Jeszcze ciekawiej wygląda scenariusz zastosowania rozwiązania firmy Exatel na stadionie piłkarskim w Osace. Tam antena 60 GHz ma być umieszczana nad niemalże każdym miejscem na stadionie. Jednak będą to stosunkowo prosto i tanie konstrukcje, a całością będzie sterować pojedyncza stacja bazowa lub ich zestaw. Podłączenie anten różnych systemów bezprzewodowych za pomocą światłowodów jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Technologia ta pozwala na umieszczenie anten aż 11 km od stacji bazowej.

Rapid 5G Exatel

To, czym charakteryzuje się system RAPID 5G, to ekstremalnie niskie opóźnienie na poziomie 0,5 ms. Z takim wynikiem mogą konkurować jedynie przewodowe sieci komputerowe. Przyszłość wydaje się dość ciekawa. Czy dojdzie do tego, że idąc do restauracji będziemy mieć przy stolikach anteny 5G? Ciekawe, kiedy dojdzie do tego, że anteny 60 GHz zostaną zintegrowane z systemami oświetlenia w naszych domach. Teoretycznie routery Wi-Fi mogłyby odejść do lamusa, ale w praktyce każdy system działający na częstotliwości 60 GHz będzie narażony na dziury zasięgowe. Dlatego ważne jest zadbanie o współdziałanie poszczególnych technologi.

Rapid 5G Exatel

Źródło: BiznesAlert

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.