Google pracuje nad nowymi oznaczeniami standardów telefonii komórkowej w systemie Android. O ile Android 10 potrafi już zidentyfikować sieci 5G, to w standardzie jeszcze nie rozróżnia ich poszczególnych rodzajów. Z kolei Android 11 odróżni sieci 5G działające na poszczególnych zakresach częstotliwości.

Większa część użytkowników lubi mieć świadomość na temat tego, z jakiej technologii radiowej aktualnie korzysta ich smartfon. Samo rozróżnienie pomiędzy sieci 3G, 4G i 5G to za mało. Poszczególne standardy są tak opracowane, że dobrze rozwinięte sieci LTE oferują wydajność początkowych wdrożeń sieci 5G. Tak samo było w przypadku 3G oraz 4G. Dlatego też Google postanowiło zaimplementować w Androidzie rozróżnienie pomiędzy sieciami 5G działającymi w pasmach FR1 (sub-6 GHz) oraz FR2 (mmWave). Będzie odbywać się to podobnie, jak ma to miejsce w przypadku detekcji działania sieci 4G w trybie “zwykłego” LTE oraz bardziej rozwiniętego LTE-Advanced. Czyli poprzez dodanie “+” przy ikonce wskazującej technologię łączności bezprzewodowej.

Małe zamieszanie z wskaźnikami sieci 5G w Androidzie 11

Na stronie poświęconej zmianom w systemie Android widnieje informacja dotycząca API służącego do odczytu trybu połączenia z siecią komórkową. Android 11 ma rozróżniać następujące technologie radiowe:

  • LTE
  • LTE z agregacją pasm, czyli LTE-Advanced (LTE+)
  • LTE-Advanced Pro (5Ge)
  • NR (5G)
  • NR na falach milimetrowych (5G+)

Sieci 5G korzystają z interfejsy radiowego o nazwie NR, co oznacza New Radio, czyli po prostu ‘Nowe Radio’. Przewiduje on pracę na dwóch zakresach częstotliwości, które różnią się przede wszystkim oferowanymi prędkościami. Dlatego też, jeśli smartfon z Androidem 11 połączy się z nadajnikiem 5G mmWave (czyli takim, który korzysta z fal milimetrowych), to na ekranie obok ikonki 5G pojawi się dodatkowy “+”. Dla użytkownika będzie oznaczać to, że korzysta z dużo szybsze wariantu sieci 5G i może liczyć na znacznie lepsze działanie internetu mobilnego. Aktualnie smartfony działające w sieci amerykańskiego operatora Verizon wyświetlają w takim przypadku 5G UWB, gdzie UWB oznacza ultra wideband, czyli sieć szerokopasmową.

5G E

Dużo osób zmartwiło się, że Android 11 ma raportować sieć LTE-Advanced jako 5Ge, czyli 5G Evolution. Aktualnie jest to zabieg marketingowy, z którego korzysta amerykański operator AT&T. Termin ten odnosi się do najbardziej zaawansowanych stacji bazowych LTE, które obsługują agregację wielu pasm, modulację 256 QAM oraz posiadają anteny 4×4 MIMO. Jest to odpowiednik nadajników określanych w Polsce przez sieć Play mianem 5G Ready. Przy czym polski operator nie zdecydował się na wyświetlanie ikonki sugerującej, że znajdują się oni w zasięgu sieci 5G. Aktualnie Google nie potwierdziło, że znaczek 5Ge będzie wyświetlał się w sieciach LTE-Advanced Pro wszystkich operatorów. Najprawdopodobniej jest to w dalszym ciągu implementacja rozwiązania, które zażyczył sobie amerykański AT&T.

Przeczytaj również: Amerykańscy operatorzy dogadali się w sprawie ‚5G Evolution’

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.