Nareszcie! Grupa odpowiedzialna za standaryzację sieci komórkowej następnej generacji, czyli 5G NR (New Radio), właśnie ogłosiła ukończenie prac nad pierwszym standardem. Oznacza to, że producenci układów mobilnych oraz stacji bazowych wiedzą już, w jaki sposób mają zaprojektować współpracujące ze sobą elementy sieci 5G w trybie Non-Standalone, czyli współpracującym z istniejącą już siecią LTE.

Nowe sieci 5G będą działać w jednym z dwóch trybów. Pierwszy z nich, czyli Non-Standalone 5G czy też Dual Connectivity 5G oznacza, że zarówno terminal użytkownika, jak i stacja bazowa 5G będą komunikować się z istniejącą już siecią LTE. Oznacza to, że smartfony obsługujące nadchodzącą technologię przez większość czasu będą korzystać z istniejącej sieci LTE. Natomiast tam, gdzie dostępny będzie sygnał 5G, nawiązane zostanie dodatkowe połączenie ze stacją 5G, która będzie używana do przesyłu danych. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze sieci 5G, jakie powstaną w Europie, będą pracować właśnie w tym trybie. Świadczą o tym między innymi testy prowadzone w Berlinie przez T-Mobile oraz Huaweia.

Uchwalony standard 5G NR przewiduje prace systemu na różnych zakresach częstotliwości.

Opracowana specyfikacja definiuje zasady działania nowych sieci 5G zarówno na niskich częstotliwościach poniżej 1 GHz (przykładowo szykowane w Europie pasmo 700 MHz), jak i w paśmie milimetrowym w okolicach 50 GHz. Uwzględnione zostało również pasmo 3,5 GHz, które aktualnie jest używane przez systemy WiMAX. Oczywiście operatorzy myślą o jego lepszej utylizacji, a nadchodząca technologia 5G wydaje się idealnym w tym celu rozwiązaniem. Oczywiście nie jest to koniec prac nad standardami związanymi z 5G. W połowie przyszłego roku powinien zostać uchwalony pierwszy standard samodzielnej sieci 5G, czyli Standalone 5G NR. Przed 3GPP czeka jeszcze dużo pracy, ale wszystko wskazuje na to, że producenci sprzętu oraz operatorzy zdążą uruchomić pierwsze sieci 5G, które mają pojawić się w 2020 roku.

Źródło: 3GPP Live, FierceWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.