Większość urządzeń z jakich korzystamy ma połączenie do Internetu. Jeżeli zdarza się, że nie ma, wtedy takie urządzenie nie ma racji bytu w dzisiejszym świecie. Pewnie niedługo nawet tostery będą miały WIFI, aby pobrać z niego przepis na pysznego tosta, bo lodówki już chyba mają. Komputery, tablety, telefony, telewizory, drukarki, skanery, lodówki, prali… Prawda jest też taka, aby utrzymać ten cały anturaż w domu potrzebne jest odpowiednie łącze internetowe, które zazwyczaj większość wybiera pod kątem reklamy w mediach, lub ceny. Ludzie nie patrzą absolutnie na to, co zamawiają, a później jest płacz, że połowa rzeczy nie chodzi, albo wszystko trwa tyle, że można kolację przygotować w trakcie prób łączenia.

pobrane

Podstawowe kryteria, jakie stosuje się przy wyborze łącza internetowego to:

 • cena, cena, cena – nie ukrywajmy, bez tego ani rusz, nikt nie pozwoli sobie na drogie łącze do celów domowych
 • prędkość łącza – to drugi punkt, na który patrzą kupujący, chociaż większość z nim w ogóle go nie rozumie 🙂
 • limity transmisji danych – zgroza wszystkich korzystających z sieci, najgłupsze, na co dostawcy mogli wpaść, nikt tego nie lubi
 • stabilność łącza – o dziwo, mało kto zwraca na to uwagę, później jest pełno komentarzy w sieci, u którego dostawcy wygląda to najgorzej
 • dostępność – i tu jest ciekawie, bo większość osób zamawiających sieć nie sprawdza, czy dany ISP świadczy usługi w ich miejscu np.: zamieszkania, później robi się naprawdę wesoło

Jaki rodzaje łączy internetowych mamy w takim razie? Zacznijmy może od początku, bo na dzień dzisiejszy wybór jest naprawdę duży. Zacznijmy od tego, że mamy dwa rodzaje połączeń: przewodowe i bezprzewodowe. Różnica jest dość zasadnicza.

Łącza bezprzewodowe

Do korzystania z nich wykorzystujemy medium, jakim jest powietrze, a dokładnie fale radiowe, które w nim się rozchodzą. Z czego możemy skorzystać?

WI-FI

Zasięg WIFI to obecnie około kilkudziesięciu kilometrów. Przepustowość jaką można osiągnąć to 300 Mb/s. Sieć Wi-Fi działa w paśmie częstotliwości od 2400 do 2485 MHz lub 4915 do 5825 MHz. Potocznie określa się to jako 2,4 GHz i 5 GHz. Dostawcy ISP umożliwiają userom wyposażonym w urządzenia zgodne z Wi-Fi dostęp do sieci. W przypadku rozmieszczonych często AP wystarczy komputer z kartą Wi-Fi (np. hotspoty). Czasami, potrzeba jednak dokupić antenę wzmacniającą sygnał (np. sieć Ronus). Wi-Fi jest zdecydowanie szybsze od GPRS.

images

Sieć komórkowa

Nie ukrywajmy, jest to łącze głównie mobilne. Używanie tego w domu to jakaś tragedia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w centrum miasta, w jakiejś tłocznej dzielnicy. Stosujemy je wtedy, gdy nie mamy innych możliwości, lub potrzebujemy sieci w telefonie, tablecie. Prędkość, jaką uzyskamy zależy od zastosowanej technologii, a trochę się ich namnożyło:

 • GPRS: 30-80 kb/s
 • EDGE: 296 kb/s
 • WCDMA: 384 kb/s
 • HSDPA: 14 Mb/s
 • HSPA+: 28 Mb/s
 • LTE: 300 Mb/s

mtv-pan

Rozwiązanie należy do raczej kosztownych. ISP lubią stosować też limity danych, oraz płatności za użytą ilość danych. ISP są tacy sami, jak operatorzy telefonii komórkowej: Plus, Orange, Play, T-Mobile, Heyah etc.

lte_mapa
Mapa zasięgu LTE dla Wrocławia i okolic dla Play: http://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu/
lte_pl
Mapa połaczeń LTE dla Plusa: http://www.plus.pl/mapa-zasiegu

Łącze satelitarne

Jest to rozwiązanie najbardziej chyba koszto-żerne ze wszystkich. Polecane dla userów z terrenów mocno oddalonych od miast. Tam, gdzie ograniczone są inne możliwości. Tutaj, tak jak w sieciach komórkowych, mamy limity, które uprzykrzają życie. ISP zapewniają prędkości na poziomie 512kb/s-20Mb/s. Wadą są takie niesamowicie duże opóźnienia, które powodują, że korzystanie z usług in-real-time stanie się naszą zmorą (vopi, gry online, wideo na życzenie). Jak wygląda połączenie tej usługi? To jest bardzo ciekawe. Tak naprawdę idziemy do sklepu, kupujemy antenę i kierujemy ją na satelitę o nazwie Astra. Jednym z usługodawców, który stosują tę metodę jest SkyConnect.

resursp1

Łącza przewodowe

DSL/ADSL/VDSL

Kto nie korzystał nigdy z ADSL… Każdy zapewne przeszedł przez słynną “Nartostradę”. Jest to łącze oparte na linii telefonicznej. Dostępne tak, gdzie mamy table telekomunikacyjne usługodawców telefonii stacjonarnej. Najpopularniejsi na rynku teraz to Orange i Netia. Prędkości, takie możemy uzyskać, to 50-80 Mb/s przy pobieraniu. Niestety mniej przy wysyłaniu. Łącze, jest asymetryczne. Dużą rolę odgrywa też odległość urządzania kończącego od centralki telefonicznej. Im dalej, tym jakoś transmisji leci w dół. W odróżnieniu od dziadków modemów 56 kbps, technologia ta nie zajmują całkowicie łącza telefonicznego. W czasie połączenia do sieci możliwe jest korzystanie z telefonów. Jest to możliwe, ponieważ dane przysyłane są na innej częstotliwości.

images (1)

Sieć osiedlowa

Jest to rozwiązanie dla mieszkańców bloków lub osiedli domków jednorodzinnych lub w akademikach, kampusach. Realizowane przeważnie za pomocą skrętki. Połączenie takie jest bardzo stabilne i mało zawodne. Prędkości jakie uzyskujemy też są wysokie. To, co jest minusem, to koszt instalacji, a dokładnie koszt okablowania.

Telewizja kablowa

Lider prędkości przewodowej, jak na tę chwilę. Połączenie realizowane za pomocą światłowodów. W większych miastach normą jest prędkość na poziomie 250 Mb/s. Cena, wcale nie jest taka wysoka. Dodatkowo w usługę wliczony jest pakiet programów telewizyjnych w jakości HD. Nie ma limitów transferów. Łącze powinno być bez awaryjne, ale bywa, że pojawiają się przerwy w przypadku konserwacji. Przykładowi usługodawcy to UPC i Vectra.

Ranking dostawców sieci internetowej

Żeby nie pozostać gołosłownym przygotowaliśmy dla Was ranking dostawców sieci. Opiera się on na pomiarach prędkości wykonanych na naszej aplikacji SpeedTest.pl. Co jest ciekawe, są to pomiary wykonywane przez Was – naszych użytkowników. ISP identyfikowany jest po niczym innym, jak numerze IP w trakcie wykonywania pomiaru. Stan na czerwiec 2015 roku

 1. UPC Polska: 38.20/6.35 [Mb/s]
 2. Toya sp.z.o.o: 33.84/7.13 [Mb/s]
 3. Inea: 31.00/3.71 [Mb/s]
 4. Vectra Broadband: 28.18/4.23 [Mb/s]
 5. Multimedia Polska S.A: 17.83/2.83 [Mb/s]
 6. Telefonia Dialog sp.z.o.o: 15.93/4.69 [Mb/s]
 7. Neostrada Plus: 11.50/1.83 [Mb/s]
 8. GTS Polska Sp.z.o.o: 10.42/5.54 [Mb/s]
 9. Play: 10.16/5.31 [Mb/s]
 10. Orange Polska: 9.79/2.55 [Mb/s]