W 2019 roku mieliśmy do czynienia z premierami pierwszych smartfonów 5G. Nowe komercyjne sieci komórkowe działają jedynie w kilku krajach, więc nie było ich zbyt dużo. Jednak to właśnie Samsung dostarczył na rynek największą liczbę urządzeń z modemami 5G. Było ich aż 6,7 miliona egzemplarzy.

Samsung należy do jednych z liderów rynku mobilnego. Koreańczycy mają dość dużą przewagę nad konkurentami, ponieważ dostarczają na rynek urządzenia z modemami 5G pochodzącymi od dwóch producentów. Dlatego też w ofercie Samsunga znajdują się zarówno modele z modemami z rodziny Qualcomm Snapdragon, jak i autorskimi układami z linii Exynos. Aktualnie na rynku znajdują się urządzenia z modemami Qualcomma, Samsunga oraz Huawei. Z kolei w ciągu kilku miesięcy pojawią się pierwsze smartfony z tajwańskim modemem MediaTek Dimensity 1000. Z kolei Apple, po wykupieniu działu Intela, powinien skończyć prace nad swoim modemem 5G w okolicach 2025 roku.

Samsung dostawy 5G

Samsung szykuje premierę pierwszego tabletu 5G

Samsung Galaxy Tab S6 5G pojawi się w Korei w pierwszym kwartale tego roku. Zanim to nastąpi, użytkownikom muszą wystarczyć tzw. smartfono-tablety, czyli smartfony z rozkładanymi się ekranami. W ofercie Samsunga jest nim Galaxy Fold. Oprócz niego sieci 5G obsługują specjalne warianty Galaxy S10, Note 10 i Note 10+ oraz Galaxy A90. Ostatni model jest pierwszym smartfonem 5G Samsunga z tzw. średniej półki.

Samsung urządzenia 5G

Koreańczycy wiedzą, że bez zróżnicowanego portfolio nie utrzymują pozycji lidera na rynku urządzeń 5G. Pierwsi użytkownicy sieci nowej generacji zdecydowali się na wymianę swoich smartfonów, ponieważ obsługujące je urządzenia były dostępne w atrakcyjnych ofertach. Jednak strategia ta nie sprawdzi się na dłuższą metę. Statystki sprzedaży poszczególnych modeli smartfonów 4G pokazują, że najpopularniejsze są bardziej przystępne cenowo modele.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.