Samsung aktualnie testuje prototypowe wersje smartfonów, które pojawią się na rynku w przyszłym roku pod nazwą Galaxy S10. Według ostatnich doniesień jeden z prototypów został wyposażony w modem 5G. Nowa technologia zawita najprawdopodobniej w najdroższym wariancie, czyli Galaxy S10+. Przy czym wersja z modemem 5G ma być sprzedawana tylko w Korei.

Aktualnie wszystkie firmy, których działalność jest powiązana z sieciami komórkowymi, przygotowują się do wdrożenia sieci zgodnych ze standardem 3GPP 5G NR (New Radio). Oczywiście tyczy się to przede wszystkim operatorów oraz producentów stacji bazowych i smartfonów. Ci ostatni szykują się do zaprezentowania pierwszych urządzeń mobilnych 5G już w przyszłym roku. Do tej pory wszystkie doniesienia dotyczące wyczekiwanego Galaxy S10 wskazywało na to, że nie będzie to pierwszy smartfon 5G w wykonaniu Samsunga. Jednak najnowsze przecieki wskazują na to, że Koreańczycy pracują nad wariantem przyszłorocznego flagowca (najprawdopodobniej jest to model Galaxy S10+), który ma korzystać z nowej technologi. Przy czym aktualne plany zakładają, że model ten byłby sprzedawany tylko w Korei.

Lokalna wersja Samsunga Galaxy S10+ z modemem 5G nie byłaby niczym nadzwyczajnym

Samsung już w przeszłości rozpieszczał Koreańczyków oferując im smartfony z lepszymi modułami łączności. Dobrym przykładem są tutaj modele Galaxy S4 LTE-A oraz Galaxy S5 Broadband LTE-A, które zostały przygotowane z myślą o sieciach koreańskich operatorów. Wyróżniały się one modemami LTE obsługującymi agregację pasm częstotliwości. Technologia ta nie była wtedy powszechnie stosowana przez operatorów z innych części świata, więc Samsung postanowił przygotować na koreański rynek dedykowane warianty swoich flagowców. W przypadku technologi 5G może być podobnie. Korea Południowa chce jak najszybciej wprowadzić nową generację sieci mobilnych, więc taki ruch Samsunga nie powinien nikogo dziwić.

Operatorom z innych państw również zależy na szybkim uruchomieniu pierwszych sieci 5G. Są to przede wszystkim Stany Zjednoczone oraz niektóre kraje europejskie. Motorola oraz LG zapowiedzieli już swoje pierwsze smartfony 5G, które będą dostępne w USA. Być może Samsung zmieni jeszcze zdanie i zdecyduje się na sprzedaż Galaxy S10+ z modemem 5G poza granicami Korei. Dokładniejsze plotki na ten temat (a nawet oficjalne deklaracje producenta) powinny pojawić się w listopadzie lub grudniu tego roku.

Źródło: SamsungMobile.News

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.