Intel zaprezentował niedawno nową generację procesorów mobilnych, która oprócz większej wydajności i mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, oferuje również szybszą łączność bezprzewodową. Rodziny Intel Whiskey Lake-U i Amber Lake-Y obsługują sieci Gigabit Wi-Fi, czyli standard 802.11ac w wersji 160 MHz. Teoretyczna maksymalna przepustowość takiego rozwiązania wynosi aż 1,69 Gbit/s.

Już skończyły się czasy, kiedy wybierając procesor patrzyliśmy tylko i wyłącznie na ilość rdzeni oraz częstotliwość taktowania. Dziś dużo ważniejsze są technologie obsługiwane przez daną platformę. To właśnie one decydują o tym, czy producent laptopa będzie mógł zaoferować swoim klientom atrakcyjną konfigurację, która pozwoli na korzystanie z najnowszych rozwiązań. Coraz więcej osób zaczyna również zwracać uwagę na obsługiwany standard 802.11. W domach mamy coraz szybsze łącza internetowe. Ale nie możemy skorzystać z ich potencjału, ponieważ prędkość działania Internetu ograniczana jest przez sieć Wi-Fi. Dlatego operatorzy zaczęli wymieniać swoim klientom routery na nowsze, które obsługują standard 802.11ac. Jednak to nie wystarczy. Nasz laptop również musi być wyposażony w odpowiednią kartę sieciową.

Intel Lake-U

Laptopy z procesorami Intela 8 generacji pojawią się w sklepach jesienią tego roku

Jeżeli przymierzacie się do wymiany laptopa na nowy, to możecie się jeszcze wstrzymać. W ostatnim kwartale bieżącego roku pojawią się na rynku pierwsze laptopy wyposażone w procesory z serii Intel Whiskey Lake-U i Amber Lake-Y. Będą one posiadać również specjalne moduły CRF, które pozwolą na korzystanie z sieci Wi-Fi 802.11ac 160 MHz. Teoretyczna prędkość takiego rozwiązania wynosi 1,69 Gbit/s. Jednak jest to przepływność w warstwie fizycznej. Dlatego też pozostaje nam odpowiedzieć na zasadnicze pytanie. Jak szybkie jest Wi-Fi oferowane przez nowe procesory Intela?

Intel gen8

Niebiescy nie zdecydowali się na podanie dokładnej prędkości. Jednak pochwalili się wynikiem testu porównawczego. Za odniesienie posłużyła tutaj prędkość sieci bezprzewodowej działającej w trybie 802.11n 1×1 (150 Mbit/s). Nowe rozwiązanie okazało się aż 12 razy szybsze. Wykonane przezemnie testy pokazywały nie raz, że sieci Wi-Fi pracujące w trybie 150 Mbit/s pozwalają na osiągnięcie prędkości około 90 Mbit/s. Dlatego można stwierdzić, że nowe procesory Intela spokojnie pozwolą na korzystanie z łącz światłowodowych 1 Gbit/s. Obsługiwany przez nie standard 802.11ac jest szybszy od przewodowego połączenia Ethernet.

Źródło: Intel

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.