Intel ma poważne problemy z premierą procesorów wykonanych w 10 nanometrowym procesie litograficznym. Zastosowanie nowej technologii umożliwi wytwarzanie układów z gęściej upakowanymi tranzystorami, co przekłada się na zwiększoną wydajność procesorów. Nowy proces litograficzny umożliwi również wytwarzanie układów zużywających mniej energii. Przedstawiciele Intela poinformowali inwestorów, że procesory 10 nm pojawią się na rynku w 2019 roku.

Niebiescy uważają, że jego konkurenci używają terminu 10 nm w celach marketingowych. Z kolei AMD uznało, że proces 12 nm pozwala na wytwarzanie procesorów, które mogą bez problemu konkurować z konstrukcjami Intela. Jeżeli planujecie zmodernizować swój komputer w ciągu najbliższego roku, to nie musicie przekreślać rozwiązań Intela. W tym roku pojawią się procesory wykonane w ulepszonym procesie produkcyjnym 14 nm+++. Są to układy o nazwie kodowej Whiskey Lake. Dla klienta końcowego nie ma najmniejszego znaczenia, w jakim procesie litograficznym został wykonany dany układ. Liczą się tylko i wyłącznie osiągnięte wyniki. Dlatego właśnie Intel podkreśla, że ostatnia generacja 14-nanometrowych procesorów jest o 70% wydajniejsza od układów wykonanych w pierwszej wersji tej technologii.

Intel 10 nm

Intel przesunął premierę procesorów 10 nm na 2019 rok

Jednak duże firmy, którym zależy na jak największej mocy obliczeniowej, czekają na nadchodzący skok technologiczny. Zapewnić mają go procesory Cannon Lake wykonane w zupełnie nowym procesie produkcyjnym. Co prawda Intel już rozpoczął niewielkie dostawy pierwszych chipów wykonanych w litografii 10 nm. Jednak ich masowa produkcja rozpocznie się dopiero w 2019 roku. Wielu informatorów uważa, że Intel zmaga się z wieloma problemami technologicznymi, które skutkują słabą efektywnością. Oznacza to, że wiele produkowanych obecnie procesorów jest po prostu niesprawnych. Jednak nie jest to pierwszy raz, kiedy Intel zmaga się z problemami technicznymi, które zostały później rozwiązane i zapewniły zyskanie ogromnej przewagi nad konkurentami. Całkiem możliwe, że pierwsze procesory 10 nm, które pojawią się na rynku, będą znacznie wydajniejsze od układów AMD. Intel jest przekonany, że wielu producentów nie opanowało prawdziwej technologii 10 nm, o czy mają świadczyć różnice w deklarowanych gęstościach upakowania  tranzystorów.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.