Smartfony to urządzenia, na których znajduje się ogromna ilość osobistych danych – takich jak wiadomości czy prywatne zdjęcia. W połączeniu z faktem, że praktycznie cały czas połączone są z internetem, czyni je to atrakcyjnym celem dla hakerów. Zarówno na urządzenia z Androidem, jak i systemem iOS, powstaje coraz więcej złośliwego oprogramowania. Dobrym pomysłem będzie zatem instalacja na swym smartfonie jednego z polecanych programów antywirusowych, który zapewni naszym danym bezpieczeństwo.

Dzięki dość zamkniętemu ekosystemowi Apple’a urządzenia działające pod systemem iOS mogą pochwalić się większą odpornością na zagrożenia z sieci. To nie oznacza, że są od nich całkowicie wolne – iPhone’y i iPady wciąż mogą paść ofiarą ataków wykonywanych poprzez strony internetowe czy reklamy. Większa popularność Androida oraz łatwość umieszczenia aplikacji w Sklepie Play powoduje, że smartfony i tablety z systemem od Google’a są bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie. Przyjrzymy się zatem programom antywirusowym przeznaczonym zarówno dla urządzeń z Androidem, jak i iOS.

Avast Mobile Security & Antivirus

Znana zapewne każdemu firma z Czech ma swojej ofercie oprogramowanie na systemy Windows, Linux, Android, macOS i iOS. Aplikacja Avast Mobile Security & Antivirus nie jest dostępna na iOS, jednak użytkownicy produktów Apple’a mogą znaleźć w App Store inne produkty tej firmy.

zestawienie programów antywirusowych avast

Mobilny antywirus od Avast jest oferowany za darmo w wersji zawierającej reklamy, które możemy wyłączyć przechodząc na wersję premium (9,29 zł/mies. lub 36,99 zł/rok), zyskując przy tym kilka dodatkowych funkcji. Darmowa wersja jest jednak w zupełności wystarczająca, by zapewnić bezpieczeństwo swojemu urządzeniu. Oprócz skanowania systemu plików znajdziemy tutaj opcje takie jak zapora ogniowa, blokowanie niechcianych połączeń czy zabezpieczenie antykradzieżowe. Ostatnia z wymienionych funkcji pozwala na zdalne zablokowanie lub wyczyszczenie swojego smartfona. Wersja premium oferuje dodatkowo m.in. blokowanie dostępu do wybranych aplikacji kodem PIN.

McAfee Mobile Security

zestawienie programów antywirusowych mcafee

McAfee to kolejna nazwa znana w świecie cyberbezpieczeństwa. Mobilny antywirus amerykańskiego przedsiębiorstwa nie odstaje od swojego pecetowego odpowiednika. Z tej aplikacji można skorzystać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i IOS. Wśród dodatkowych funkcji, oprócz skanowania urządzenia, znajdziemy m.in. zabezpieczenie przed kradzieżą oraz blokowanie aplikacji podejrzanych o udostępnianie prywatnych informacji. Ponadto antywirus od McAfee uchroni nas przed szkodliwymi stronami internetowymi, a także umożliwi utworzenie czarnej listy numerów.

Podobnie jak w przypadku Avasta, darmowa wersja aplikacji zawiera reklamy. Możemy je wyłączyć po zalogowaniu się na płatne konto McAfee.

Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Bitdefender to przeznaczony na Androida i iOS antywirus, który skupia się przede wszystkim na jak najmniejszym obciążeniu zasobów urządzenia. Aby zacząć korzystanie z aplikacji, musimy założyć konto Bitdefender lub zalogować się poprzez konto z Facebooka lub Google. Tak samo jak w przypadku większości mobilnych antywirusów, dostępna jest wersja darmowa i płatna – wariant premium dodaje opcję skanowania w czasie rzeczywistym. Cena subskrypcji wynosi 3,99 złotych na miesiąc lub 39,95 zł na rok.

antywirus bitdefender

W celu zaoszczędzenia baterii Bitdefender nie działa w tle, przez co nie można ustawić automatycznego skanowania. Zamiast tego musimy je włączyć ręcznie. Dodatkowe funkcje antywirusa to automatyczny skan nowo zainstalowanych aplikacji oraz moduł antykradzieżowy.

Avira Antivirus Security

antywirus avira

Mobilny antywirus niemieckiej firmy Avira dostępny jest na obydwa z największych mobilnych systemów operacyjnych, w wersji darmowej i płatnej (27 zł/rok). Oprócz skanowania plików zapisanych w pamięci telefonu możliwe jest także sprawdzenie zawartości karty SD. Dodatkowo Avira ocenia aplikacje pod kątem prywatności, dzięki czemu wiemy, którym programom można zaufać. Kolejną ciekawą funkcją jest sprawdzanie, czy adresy e-mail z Twojej listy kontaktów zostały dotknięte wyciekami danych.

Wersja premium oferuje automatyczne blokowanie podejrzanych stron, a także częstsze aktualizacje. Antywirusem Avira można zarządzać poprzez stronę internetową, co umożliwi sprawną kontrolę nad bezpieczeństwem kilku różnych urządzeń.

Antiy AVL

AVL to aplikacja zajmująca regularnie najwyższe pozycje w teście antywirusów wykonywanym przez niezależny portal AV-Test. Niestety jest to propozycja przeznaczona jedynie dla posiadaczy smartfonów z Androidem. Antywirus firmy Antiy może pochwalić się stuprocentową skutecznością w wykrywaniu zagrożeń, nawet tych, których istnienie dopiero co wyszło na jaw.

antywirus avl

Oprócz skanowania plików w oparciu o baz wirusów program oferuje także sprawdzanie na bieżąco wszystkich nowych aplikacji. Nie zabrakło także funkcji takich jak czarna lista numerów czy blokowanie niebezpiecznych stron. Niestety AVL nie oferuje zabezpieczeń przed kradzieżą. Antywirus od Antiy ma dwie kluczowe zalety – jest to aplikacja zoptymalizowana pod kątem oszczędzania zasobów urządzenia, a ponadto całkowicie darmowa.