Najnowszy ranking SpeedTest.pl przynosi pewne zmiany w ogólnopolskim zestawieniu dostawców Internetu, w którym oczywiście dominują operatorzy stacjonarni. Natomiast operatorzy komórkowi mogą być zadowoleni ze stabilnych kolejny miesiąc z rzędu wyników, które nie zostały w żaden sposób zdegradowane przez koniec sezonu urlopowego i rozpoczęcie najpierw roku szkolnego, a później akademickiego. Widać, że wakacyjne inwestycje się opłaciły.

W rankingu ogólnym Toya spada na trzecią pozycję

SpeedTest październik 2017 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.10.2017 – 31.10.2017 (link).

Miesiąc temu Toya odnotowała spory wzrost średniej prędkości pobierania danych przez swoich klientów, co zagwarantowało temu operatorowi pierwsze miejsce w rankingu ogólnopolskim. Jednak teraz sytuacja się odwróciła o Toya pierwszy raz od kilku miesięcy spadła na trzecią pozycję z wynikiem 63,9 Mbit/s. INEA (69,9 Mbit/s) już nie pierwszy raz wraca na podium, a UPC (66,32 Mbit/s) zajmuje drugie miejsce. Czy za miesiąc doczekamy się pierwszego wyniku przekraczającego 70 Mbit/s?

Czołówka rankingu Wi-Fi pozostaje bez zmian

SpeedTest październik 2017 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.10.2017 – 31.10.2017 (link).

W rankingu sieci Wi-Fi nie widać od pewnego czasu większych zmian. Wynika to z faktu, że dość rzadko wymieniamy nasze routery oraz urządzenia korzystające z Wi-Fi  na takie, które obsługiwałyby nowszy standard transmisji danych. Jednak pomimo tego możemy zauważyć niewielkie zmiany w średnich prędkościach uzyskiwanych przez klientów poszczególnych operatorów.

W rankingu LTE dalej prowadzi T-Mobile

SpeedTest październik 2017 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.10.2017 – 31.10.2017 (link).

T-Mobile oraz Orange posiadają najwydajniejszą infrastrukturę sieci stacji bazowych LTE w naszym kraju. Różnica pomiędzy średnimi prędkościami pobierania danych u obu operatorów wynosi niecałe 2 Mbit/s. Podobne wyniki obserwowaliśmy miesiąc temu.

Ogólny ranking operatorów mobilnych 3G/LTE również pozostaje bez zmian

SpeedTest październik 2017 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.10.2017 – 31.10.2017 (link).

Ogólny ranking 3G/LTE ma to do siebie, że często odzwierciedla taką samą sytuację, jaką widzimy w zestawieniu samego LTE. Tutaj również mamy wyraźnie widoczne od kilku miesięcy dwa „obozy”, czyli T-Mobile i Orange oraz Plusa i Playa. W obu przypadkach różnica pomiędzy dwoma operatorami jest na poziomie 1,5 Mbit/s.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.