Spore ilości danych cyfrowych to już nasza codzienność. Gigabajty filmów, zdjęć, dokumentów i gier stają się niemałym utrapieniem. Jeżeli potrzebujemy przerzucić pliki z jednego urządzenia na drugie, najczęściej zrobimy to za pomocą chmury albo nośnika danych typu pendrive. Ale to nie jest optymalne rozwiązanie. Jeśli pracujemy na „tonach” danych, takich jak np. filmy 4K, DropBox ani pamięć wymienna nie wystarczy. Warto się zastanowić nad dużym składowiskiem plików, które będzie kompatybilne ze wszystkimi naszymi urządzeniami.

Serwer NAS znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniach biurowych, sprawdzi się też jako serwer druku czy też rejestrator dla kamer. Tego typu rozwiązanie do składowania danych już niedługo stanie się absolutnym standardem w naszych domach i firmach. Dodatkowo dyski w serwerach NAS są wymienne, a co za tym idzie ilość zachowanych informacji staje się wręcz nieograniczona. To rozwiąże problem z brakiem miejsca na swoim urządzeniu do pracy czy rozrywki, z którym zetknął się chyba każdy. Pamiętajmy, że na naszych komputerach dane mogą ulec uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu. Warto wtedy mieć jakiś backup – właśnie w tym celu początkowo używane były serwery NAS.

Qnap TS-231P 2-Bay (TS-231P)

Jest to dosyć interesujący serwer o całkiem niezłej wydajności. Urządzenie kosztuje około 800 złotych. Posiada dwa sloty na dyski, 1 GB pamięci RAM oraz dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,7 GHz linii Alpine AL-212. Qnap TS-231P 2-Bay wyposażony jest w 3 porty USB 3.0, 2 złącza Ethernet, 2 bezpłatne kanały do kamer IP (możliwość rozszerzenia do 25) oraz służące do strumieniowania mediów protokoły Airplay® i DLNA. Konstrukcja jest dosyć solidna, a chłodzenie serwera pracuje cicho (oczywiście głośność zależy głównie od dysków, które w nim zainstalujemy). Producent oferuje dodatkowe aplikacje, które możemy zainstalować poprzez App Center. Znajdziemy tam m.in. kontrolery do synchronizacji, narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. Reasumując, Qnap TS-231P 2-Bay oferuje bardzo dużo możliwości, dzięki czemu króluje na polskim rynku w swoim przedziale cenowym. Nada się do użytku domowego i niewielkich firm.

qnap

Serwer plików Synology DS918+

Serwer Synology DS918+ to już bardziej profesjonalne rozwiązanie. Ceny urządzenia zaczynają się od 2 400 złotych. Charakteryzuje się on czterema slotami na dyski, z których każdy może mieć maksymalnie 10 TB pojemności – potencjalnie możemy przechowywać zatem 40 TB plików. Jest to na chwilę obecną solidna wartość, jednak niepraktyczna w wykorzystaniu domowym, chyba że posiadamy bardzo dużo filmów w 4K, ale nawet wtedy taka pamięć to przesada. Co do specyfikacji: serwer posiada 4 GB pamięci RAM, 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron 4 1,5 GHz, możliwość podłączenia 2 kamer IP (rozszerzenie do 40), 2 złącza USB 3.0. Za bezpieczeństwo danych odpowiadają systemy RAID 5 i RAID 6, które mogą się przydać, jeśli przechowujemy naprawdę ważne informacje. System RAID łączy dyski w całość i jeżeli jeden z nich ulegnie awarii, drugi będzie zawierał te same dane. Odbywa się to kosztem miejsca – jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, przestrzeń dyskowa będzie dwukrotnie mniejsza. Synology DS918+ znajdzie swoje miejsce w większych firmach.

synology

Serwer plików Qnap TS-853A-8G

Kolejna propozycja od Qnap, tym razem w wyższym przedziale cenowym (4 700–5 100 złotych). Qnap TS-853A-8G posiada 8 GB pamięci RAM, 8 slotów na dyski, procesor Intel Celeron N3150 (4 x 1,6 GHz), 4 złącza USB 3.0, 2 złącza HDMI, obsługę 4 kamer IP (możliwość rozszerzenia do 40) oraz 1 wyjście audio. Serwer wspiera systemy RAID 5 i RAID 6. Dużą rolę w przypadku tego serwera gra oprogramowanie. Qnap TS-853A-8G posiada usługi takie jak: Jumbo Frame, SMTP, BitTorrent; sprawdzi się jako serwer mediów, iTunes, DLNA, VPN, SFTP. Jest to już bardziej profesjonalny sprzęt, znajdzie swoje miejsce w nowoczesnych firmach, które obsługują ogromne ilości danych w przestrzeni wirtualnej. Zdecydowanie nie jest to opcja dla użytkownika domowego.

qnap

Serwer plików Synology DiskStation DS115j

Czas na prawdopodobnie najlepszą opcję dla osób „zielonych” w temacie serwerów NAS, które chcą przetestować to rozwiązanie, nie wydając kilku tysięcy złotych. Synology DiskStation DS115j charakteryzuje się 1 slotem na pamięć (maksymalna pojemność dysku to 6 TB), posiada pamięć operacyjną 256 MB, procesor Marvell Armada 370 o taktowaniu 0,8 GHz i obsługuje 2 kamery IP (rozszerzenie do 5). Parametry tego serwera są najgorsze ze wszystkich do tej pory prezentowanych propozycji, ale cena jest zdecydowanie najlepsza – urządzenie możemy nabyć już od 350 złotych. Pamiętajmy o tym, że prędkość wymiany danych nie będzie specjalnie satysfakcjonująca. Ten sprzęt nie nadaje się dla wymagających użytkowników. Serwer posiada certyfikat DLNA, dzięki czemu możemy z niego zrobić centrum multimedialne – strumieniowanie plików na telewizor nie zrobi na nim większego wrażenia. Serwer nie posiada oczywiście systemu RAID, ponieważ posiada tylko jeden dysk. Synology DiskStation DS115j jest dobrym rozwiązaniem dla domowych użytkowników, którzy nie są jeszcze przekonani do serwerów NAS.

synology

Serwer plików Zyxel NAS542 4-Bay (NAS542-EU0101F)

Jest to jeden z najtańszych 4-dyskowych serwerów – jego cena to 800+ złotych. Zyxel NAS542 posiada 1 GB pamięci operacyjnej, procesor Marvell Armada o taktowaniu 1,3 GHz, 2 złącza USB 3.0 i 1 złącze USB 2.0. Maksymalna pojemność każdego z dysków to 6 TB. Parametry nie są najgorsze, jednak software w sprzęcie firmy Zyxel nie jest tak dobre jak w przypadku urządzeń konkurencji. Serwer posiada zabezpieczenia RAID 5 i RAID 6. Zyxel NAS542 4-Bay pozwala nam na strumieniowanie multimediów do telewizora za pomocą Smart TV, Apple TV, Chromecast, Roku czy Amazon Fire TV. Jest to propozycja do użytku domowego i firmowego, w wypadku zapotrzebowania na dużą przestrzeń dyskową. Na stronie producenta nie ma podanych informacji odnośnie obsługi kamer IP, a więc z dużą dozą prawdopodobieństwa takiej funkcji nie posiada.

zyxelPoprzedni artykułGoogle inwestuje w JD.com
Następny artykułPlay ma już 6000 stacji bazowych