Internet od samego początku jego istnienia służył nam do komunikacji. Przez ten czas udało nam się stworzyć odpowiednie aplikacje, a co ważniejsze community wokół nich. Dzięki temu nastała nowa era w sektorze przekazu informacji, rozmów, konferencji – komunikatory internetowe.

Mówimy i piszemy coraz więcej!

Sektor komunikatorów internetowych notuje ogromne, systematyczne wzrosty. Chociaż zdarzają się również wyjątki od tej reguły – np. Gadu Gadu, które doświadcza ogromnych spadków, ze względu na dominację Messengera, Skypa, Discorda i Vibera, czy też Tlen, który został wyłączony w roku 2016, również ze względu na brak aktywności i wsparcia technicznego. Coraz więcej użytkowników podłącza się do globalnej sieci, i chcą oni komunikować się z resztą świata. Ludzie spędzają coraz więcej czasu podczas wideokonferencji i rozmów na czatach głosowych, oraz tekstowych. W poniższym zestawieniu prezentujemy kilka ciekawych komunikatorów o sporej liczbie użytkowników.

WhatsApp – minimalistyczny komunikator, który nie odniósł sukcesu w Polsce

WhatsApp jest darmowym komunikatorem zintegrowanym z kontem Google, a co za tym idzie korzystać z niego może praktycznie każdy. Dodatkowo aplikacja oferuje możliwość połączenia jej z naszym numerem telefonu. Bardzo często znajduje się na liście domyślnie zainstalowanych programów w smartfonach korzystających z systemu Android. Pomimo tego jakoś nie zaskarbiła sobie serc Polaków, i nad Wisłą ciężko spotkać się z użytkownikami tej usługi (choć niewątpliwie tacy również są). WhatsApp posiada bardzo prosty interface i spełnia takie same funkcje jak telefon. Można z jego pomocą dzwonić i pisać wiadomości tekstowe.

whatsapp

Viber – komunikator z miliardem zarejestrowanych użytkowników!

Viber dostępny jest na wielu różnych platformach, wliczając w to najpopularniejsze – Mac OS, Android, iOS, Windows, Debian, Ubuntu. Według niektórych danych Viber posiada powyżej miliarda zarejestrowanych użytkowników, z ciągłą tendencją wzrostową. Jednakże tak samo jak w wypadku WhatsAppa, Viber nie trafił w gusta polskiego konsumenta. Jest to komunikator głosowy, wideo i tekstowy. Jego ciekawą cechą jest to, że producenci starają się zapewnić bezpieczeństwo korespondencji użytkowników za pomocą odpowiednich systemów szyfrowania.

Telegram – popularny komunikator tekstowy

Telegram jest jednym z bardziej popularnych komunikatorów tekstowych. Powstał w roku 2013, a na chwilę obecną może się pochwalić społecznością liczącą około 200 milionów aktywnych użytkowników. Telegram skupia się na czatach tekstowych, pozwala na wysyłanie wiadomości, zdjęć, filmów i innych plików. Niestety specjaliści od bezpieczeństwa krytykują ten komunikator ze względu na brak podstawowych technik szyfrowania wiadomości.

telegram

Messenger – najpopularniejszy w Polsce i na świecie

Absolutnie najpopularniejszym komunikatorem w Polsce jest Facebookowy Messenger. Każdy z nas chociaż raz musiał korzystać z tego tworu. I chociaż nie oferuje on najlepszej jakości, największej ilości funkcji, to jego wartość leży gdzieś indziej – w community Facebooka, które jest ogromne. Messenger oferuje czaty grupowe, prywatne, możliwość rozmowy na czacie głosowym i wideo.

Teamspeak – stworzony z myślą o grach kooperacyjnych

Teamspeak jest prawdopodobnie najpopularniejszym komunikatorem dla graczy MMO i gier kooperacyjnych. Utrzymuje się na rynku od ponad szesnastu lat, co jest znakomitym rezultatem. Działa on na platformach Windows, Linux, mac OS, Android i iOS. Korzystanie z komunikatora jest darmowe, ale jeśli chcemy założyć własny serwer to musimy ponieść koszty za postawienie go na gotowej infrastrukturze, lub skorzystać z własnej. Teamspeak skupia się wokół komunikacji głosowej, ale istnieje też możliwość wysyłania wiadomości tekstowych.

Discord – komunikator, który łączy Skype i Teamspeak’a

Discord jest niesamowitym tworem, który w bardzo krótkim okresie zanotował ogromne wzrosty zarejestrowanych kont. W 2016 roku mówiono o 25 milionach użytkowników, w maju 2018 zmierzono liczbę 130 milionów użytkowników. Jest to aplikacja, która służy przede wszystkim do tworzenia społeczności, zapewnia serwer – „przestrzeń”, w której możemy tworzyć kanały głosowe i tekstowe. Kanały tekstowe zapisują wszystkie wiadomości i wyświetlają się wszystkim upoważnionym do ich przeglądania użytkownikom.

discord

Domyślnie Discord miał służyć przede wszystkim graczom, ale w tym momencie coraz poważniej myśli się o nim jak o wszechstronnym narzędziu. Nasze konto na Discrodzie może zostać powiązane ze Spotify, Twitterem, Skype, Battle.net, Steamem, Facebookiem i Google+, dzięki czemu przestajemy być „anonimową” jednostką, a zainteresowani, mogą dowiedzieć się o nas czegoś więcej z naszego paska społeczności. Bardzo dużą zaletą tego komunikatora jest dostępność na praktycznie wszystkich platformach. Mało tego, jeśli nie posiadamy dedykowanej aplikacji, możemy skorzystać z Discorda korzystając z przeglądarki internetowej.

Przyszłość komunikatorów głosowych, tekstowych i wideo

Rozwiązania jakie prezentuje Skype, Teamspeak, Messenger są wciąż rozwijane. Pojawiają się twory takie jak Instagram, czy też Discord, które korzystają zarówno z coraz to nowszych technologii jak i starych „sprawdzonych” mechanizmów. Aby komunikatory wciąż mogły uzyskiwać takie zawrotne liczby użytkowników muszą być darmowe i ogólnodostępne dla każdej platformy. Rozwój tego sektora sprzyja wszystkim, zarówno „szarym” użytkownikom jak i poważnym korporacjom.