Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że odpowiednie zabezpieczenie plików znajdujących się na dyskach twardych naszych komputerów to podstawa. Najwygodniejszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem może wydawać się backup danych. W internecie znajdziemy masę programów, które udostępniają możliwość wykonania kopii zapasowej cennych dla nas dokumentów oraz zdjęć. W tym zestawieniu przyjrzymy się funkcjom sześciu najpopularniejszych propozycji dostępnych do pobrania za darmo oraz po uiszczeniu ustalonej przez wydawcę opłaty.

EaseUS Todo Backup Home 11

Na początek najnowsza wersja znanego już od wielu lat programu EaseUS Todo Backup Home. Dzięki niemu wykonamy zapasowe kopie wszystkich dokumentów, plików audio, wideo, zdjęć oraz wiadomości e-mail w zaledwie kilka godzin (czas uzależniony jest od miejsca, które zajmują na dysku nasze pliki). Oprogramowanie umożliwia zapisywanie na płytach DVD, serwerach zewnętrznych oraz dyskach twardych. Wydawca stwierdził, że użytkownikowi wystarczy możliwość backupu plików o łącznej wielkości do 16 TB podczas jednej sesji. Przy wykorzystaniu domowym z całą pewnością taki limit okaże się odpowiedni. EaseUS Todo Backup Home 11 kosztuje 30 dolarów amerykańskich, co w przeliczeniu wynosi około 112 złotych.

EaseUS Todo Backup Home 11

Paragon Backup & Recover Advanced

Kolejna propozycja wyceniona również na 30 dolarów pozwala na łatwe tworzenie kopii zapasowych przy wykorzystaniu pliku ratunkowego WinPE. Umożliwia on prawidłowe uruchomienie systemu operacyjnego w momencie, gdy ten nie chce startować. Paragon Backup & Recover Advanced wykorzystany może być zarówno do użytku domowego, jak i korporacyjnego, dzięki zaawansowanym opcjom tworzenia backupu w chmurze i archiwizacji naszych plików. Do pobrania w internecie znajdziemy również wersję darmową, jednak jest ona znacznie okrojona w porównaniu z płatną. Wielu użytkowników uważa, że nie opłaca się interesować tym wariantem, ponieważ nie oferuje on praktycznie nic.

Paragon Backup & Recover Advanced

NovaBackup PC

Pakiet NovaBackup PC skierowany jest zarówno do osób, które chcą wykonać backup danych, oraz tych, którzy chcą odzyskać nieumyślnie usunięte pliki. Za 50 dolarów amerykańskich (około 190 złotych) dostajemy program, który bez problemu poradzi sobie z tworzeniem kopii zapasowych, zabezpieczeniem ich 256-bitowym szyfrowaniem AES oraz udostępnianiem plików w dostępnej tylko da nasz chmurze. Wiele osób może narzekać na nieco przestarzały interfejs, jednak nie on w tego typu oprogramowaniu jest ważny. Najistotniejsze jest, aby nasze dokumenty były odpowiednio zabezpieczone oraz skopiowane na jak największej liczbie nośników.

AOMEI Backupper

AOMEI Backupper to całkowicie darmowe narzędzie, które umożliwia łatwe tworzenie kopi zapasowej dokumentów znajdujących się na naszych nośnikach oraz tworzenie lustrzanych obrazów całych dysków twardych. Program bez problemu poradzi sobie z nośnikami SATA, IDE, SCSI, dyskami przenośnymi, RAID, USB i wspiera między innymi formaty FAT 32, NTFS i ExFAT. Producent podaje, że jest to najlepsze rozwiązanie dla użytkownika domowego. Na pochwałę z całą pewnością zasługuje przejrzysty interfejs, który nie jest przepełniony zbyt dużą ilością niepotrzebnych funkcji.

AOMEI Backupper

Genie Timeline Home 10

Mało popularny w naszym kraju, jednak oferujący bardzo przydatne funkcje program. Genie Timeline Home 10 pozwala nie tylko na tworzenie backupu danych, ale również umożliwia automatyczną aktualizację plików (kopia dysków w czasie rzeczywistym). Ponadto twórcy udostępnili użytkownikom tryb Turbo, który pozwala na odczytywania plików z naszych kopii zapasowych na pełnej prędkości, nawet tych zapisanych w chmurze. Narzędzie wycenione zostało na 40 dolarów amerykańskich (około 150 złotych). Jego darmowa wersja dostępna do pobrania ze strony wydawcy udostępnia jedynie możliwość tworzenia backupu na nośniki zewnętrzne.

Genie Timeline Home 10

Acronis True Image 2018

Na koniec najnowsza wersja zaprezentowanego po raz pierwszy prawie dekadę temu oprogramowania. Acronis True Image 2018 za 50 dolarów (około 190 złotych) lub 5 dolarów miesięcznie (około 20 złotych) umożliwia za pomocą jednego kliknięcia tworzenie kopii zapasowej naszych plików w chmurze o rozmiarze maksymalnie do 250 GB. Twórcy bez limitu pozwalają na robienie backupu z dysku na dysk lub nośnik DVD. Bardzo przejrzysty interfejs programu sprawia, że nawet mniej zaawansowany użytkownik nie będzie mieć problemu z jego obsługą.