Szukając darmowego pakietu do montażu i obróbki wideo natrafiamy w sieci na setki, a może i tysiące pozycji, które po zainstalowaniu okazują się narzędziami Freemium lub programami do konwersji plików. W tym zestawieniu sprawdziliśmy dla Was kilka ciekawych edytorów, pozwalających między innymi na zgrywanie materiałów ze źródeł zewnętrznych, dodawanie efektów slow-motion czy podmienianie ścieżek audio. Znajdzie się również propozycja, której twórcy chcą konkurować z najlepszymi rozwiązaniami komercyjnymi, wykorzystywanymi przez profesjonalistów. Zapraszamy do lektury.

VirtualDub

Zestawienie zaczynamy od jednego z bardziej popularnych programów do obróbki plików wideo. VirtualDub jest narzędziem do edycji plików multimedialnych, udostępnianym na zasadzie licencji General Public Licence. Za pomocą tego programu możemy w łatwy sposób edytować liniowo wideo oraz go kompresować. Ponadto możemy wykonywać zrzuty klatek do formatu JPG oraz PNG i nakładać różne filtry i efekty specjalne. VirtualDub pozwoli również na wycinanie poszczególnych kadrów i podmienianie ścieżki dźwiękowej. Bardzo ciekawą funkcjonalnością tego programu jest możliwość przechwytywania obrazu z różnych źródeł zewnętrznych. Obraz zgramy na przykład tunerów telewizyjnych, odtwarzaczy DVD, Blu-ray, magnetowidów czy kamerek internetowych i kamer DV. Użytkownicy docenią również fakt, że za pomocą VirtualDuba będziemy mogli tworzyć zaawansowane pokazy slajdów z plikami graficznymi w formatach JPG i BMP. Będzie im towarzyszyć dowolne nagranie dźwiękowe w formacie MP3 lub WAV. Na stronie twórców znajdziemy wiele przydatnych wtyczek, pozwalających dodatkowo rozszerzyć funkcjonalność tego darmowego programu do liniowej obróbki wideo.

DaVinci Resolve

Kolejnym darmowym, niezwykle ciekawym programem do edycji plików wideo jest DaVinci Resolve. Narzędzie to charakteryzuje się niezwykle przyjaznym dla użytkownika, łatwym do opanowania interfejsem graficznym. Jego najważniejszą cechą jest jednak możliwość edycji, montażu i renderingu nagrań w rozdzielczości 8K. Nie jest to często spotykana cecha w niekomercyjnych, darmowych programach do obróbki plików multimedialnych. DaVinci Resolve zaopatrzony został w podwójną oś czasu. Pozwoli ona na łatwe poruszanie się po całej edycji i przeprowadzanie szybkiego cięcia, bez konieczności zbędnego przewijania i przybliżania. W zasobniku tego programu znajdziemy wiele przydatnych narzędzi, w tym możliwość dostosowania kontrastu, nasycenia barw i innych parametrów samego obrazu. Ponadto możemy podmieniać ścieżkę dźwiękową, zmieniać jej głośność oraz generować napisy. Użytkownicy z całą pewnością docenią również fakt, że ten program do liniowej obróbki wideo pozwoli na automatyczną stabilizację obrazu. Twórcy chwalą się, że DaVinci Resolve błyskawicznie wyrenderuje nasz projekt, który później z poziomu programu bez problemu prześlemy na YouTube lub Vimeo. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla twórców internetowych.

GoPro Studio

Chociaż pierwotnie program GoPro Studio stworzony został z myślą o edytowaniu nagrań z kamerek GoPro, to z powodzeniem może zostać wykorzystany do liniowej obróbki nagrań z innych urządzeń. Narzędzie bez problemu poradzi sobie z edycją plików MP4 oraz MOV. Za jego pomocą nałożymy różne filtry i efekty specjalne (na przykład slow motion czy fast motion). Ponadto wytniemy zbędne fragmenty naszego nagrania, podmienimy ścieżkę dźwiękową oraz dodamy napisy. GoPro Studio pozwoli również na łączenie kilku nagrań w jedno. Dodawanie animacje i efektów przejścia również nie będzie większym problemem dla tego edytora. Wśród ustawień GoPro Studio znajdziemy możliwość zmiany różnych parametrów obrazu, w tym jego nasycenia czy kontrastu. Gotowe projekty wyrenderujemy i zapiszemy w formacie AVI, MOV lub MP4 w rozdzielczości do 4K. Oczywiście GoPro Studio nie poradzi sobie z zaawansowaną obróbką plików wideo na potrzeby komercyjnych projektów. Jednak z powodzeniem może przydać się przy tworzeniu filmiku na serwis społecznościowy czy pamiątkowego nagrania z wakacji lub ważnych uroczystości. Mniej doświadczeni użytkownicy z całą pewnością docenią fakt, że obsługa tego narzędzia do obróbki wideo jest bardzo prosta, a wszystkie jego funkcje zostały dokładnie opisane.

Olive Video Editor

Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu jest mało znany, jednak niezwykle rozbudowany program Olive Video Editor. Narzędzie pozwala na nieliniową obróbkę wideo. Obejmie ona wycinanie niepotrzebnych elementów, dodawanie nowych, nakładanie na siebie różnych ścieżek dźwiękowych, dodawanie napisów czy zmianę parametrów obrazu. Twórcy tego open-sourcowego programu postawili sobie za cel opracowania alternatywy dla komercyjnych programów do edycji wideo. W bazie programu znajdziemy wiele przydatnych efektów, w tym widowiskowe przejścia i filtry. Gotowy projekt możemy zapisać w dowolnym formacie, w rozdzielczości do 4K. Co ważne, funkcjonalność darmowego programu Olive Video Editor rozszerzana jest praktycznie co tydzień w wydawanych przez twórców aktualizacjach. Kto wie, może za jakiś czas rzeczywiście Olive Video Editor stanie się bardziej rozbudowanym edytorem wideo od Vegasa czy Adobe Premiera. Z całą pewnością warto przetestować możliwości tego narzędzia.