Orange od jakiegoś czasu chwali się najszybszym mobilnym internetem w naszym kraju. Różne opinie krążą na ten temat w sieci, ale w przypadku naszym pomiarów są dalej najlepsi w kraju.

Firma Orange ma się teraz dodatkowo czym pochwalić i muszę przyznać, że jestem niesamowicie dumny z tego wyniku. Okazuje się, że we współpracy z firmą Huawei udało im się osiągnąć transfer na poziomie 1,91 Gb/s w sieci mobilnej. Jest to naprawdę imponujący wynik. Jak się okazuje, jest to także jeden z najlepszych wyników na świecie, a to już nie mały powód do dumy.

Wynik ten uzyskano przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, które jeszcze nie zostały wdrożone do użytku publicznego.

Wszystko na razie jest w fazie testów i niestety nie opuściło jeszcze laboratorium. Chodzi o agregację pięciu pasm nośnych w jeden kanał szerokości 100 MHz. Każdym z takich kanałów udało się przesłać z prędkością 382 Mb/s. W wyżej wzmiankowanym teście wykorzystano kilka pasm: 800, 900, 1800, 2100 i 2600 MHz, a zastosowana technologią było wieloantenowe MIMO 4×4. Skorzystano także z porządnej modulacji, bo 256 QAM. Obecnie na rynku stosowana powszechnie jest tylko 64 QAM. Ta nowsza poprawia szybkość transferu o prawie 30%. Jeżeli taki model zostanie zastosowany w użyciu codziennym, to jakość sieci Orange ulegnie jeszcze zdecydowanej poprawie. Okazuje się, że ostatnio Orange nie tylko inwestuje w rozwój swojej infrastruktury, co widać po wynikach naszego Speed Testa, ale także prowadzi badania na szeroką skalę.

Orange pobił rekord internetu mobilnego w Polsce!!!
Orange pobił rekord internetu mobilnego w Polsce!!!
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.