Przed świętami mamy dla Was małą niespodziankę. Naszej ekipie dłuższą chwilę zajęły prace nad nowym tzw. silnikiem testów. O co w ogóle chodzi? Otóż, jak wiecie (i co widać w rankingach), prędkości dostarczane przez operatorów stale rosną. Ostatnio magiczną granicę 0.5 Gbps przekroczyło Orange z usługą o nazwie Supernova. Nie było wyjścia – musieliśmy dostosować nasze “liczniki” i serwery do większych prędkości. Od dziś macie do dyspozycji nasze najmłodsze dziecko, które bez większych problemów radzi sobie z prędkościami nawet do 1 Gbps. Jak to działa? Dlaczego mamy zamiar być lepsi niż inni? Czytajcie dalej…

Teraz będzie trochę technicznie. Nasze silniki potrafią rozpędzić się do prawie 1 Gbps, ponieważ przerobiliśmy zupełnie technikę pomiarową. Większość stron w sieci wciąż używa protokołu HTTP (tego od stron www) do ściągania plików i wysyłania paczek danych, aby zmierzyć prędkość download i upload. Takie podejście działało, kiedy łącza miały przepustowości kilkudziesięciu Mbps… Dlaczego? Protokół HTTP narzuca swóje zasady komunikacji. Trzeba przesłać nagłówki do serwera i odpowiednio zinterpretować odpowiedź. Jednak największym grzechem HTTP przy pomiarach prędkości jest zamykanie połączenia co wysłaną paczkę danych. Wprowadza to relatywnie duże opóźnienia i przez to nie pozwala łączu się rozpędzić.

Zobaczcie jak wygląda wynik testu dla łącza Supernova od Orange o przepustowości zapisanej w umowie jako 600/60 Mbps:

12671766_1059238460816380_5883186911397249159_o

Jak to zrobiliśmy? Tak jak trzeba! Zrezygnowaliśmy z protokołu HTTP na rzecz czystych połączeń TCP. De facto stworzyliśmy swój protokół pomiarowy, który jest o wiele prostszy i wydajniejszy niż HTTP. Przede wszystkim pozwala on nam na pełną kontrole nad tym, co, jak i kiedy przesyłamy do serwera. Dodatkowo – mamy kilka nowych serwerów z łączami o Giga wysokich przepustowościach. A na koniec – zrobiliśmy mały trik zaczerpnięty rodem z P2P – mierzymy prędkość do wielu różnych serwerów na raz. To pozwoliło nam osiągnąć wyniki, jakie obserwujecie na załączonym obrazku 🙂

W kolejnej części historii o silnikach przeczytacie co planujemy dalej. Bo to jeszcze nie koniec zmian! Wszystko po to, żeby podnieść jakość dostarczanych w Polsce usług przez ISP.

Cdn…

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.