Lubię pisać nasze rankingi dostawców internetu, ponieważ zawsze mnie zaskakują. Chodzi o to, jak w ciągu krótkiego czasu mogą zmienić się pierwsze miejsca w zestawieniach.

Tutaj operator wprowadzi zmiany, tu wzbogaci swoją infrastrukturę i już ma kilka punktów wyżej. Jakość świadczenia Internetu 4G LTE uległa polepszeniu. Nie budzi to wątpliwości.

Zwycięzcą rankingu lipcowego w 2016 roku okazała się firma Orange, której udało się wyprzedzić dotychczasowego zwycięzcę, czyli T-Mobile.

W rankingu spadła także firma Plus i to na sam dół. Nie jest to dobra wiadomość dla użytkowników Plusa, którzy powinni myśleć o zmianie operatora.

Ranking dostawców LTE lipiec 2016
Ranking dostawców LTE lipiec 2016

Orange wygrywa zarówno jeżeli popatrzymy na upload, jak i download. Jest o 1 Mb/s powyżej drugiego operatora, czyli T-Mobile. Play i Plus zostały daleko w tyle za liderami.

Ranking dostawców LTE lipiec 2016
Ranking dostawców LTE lipiec 2016

Jeżeli popatrzymy na średnie prędkości w naszym kraju, to nie wygląda to tragicznie. Tak naprawdę najniższe prędkości LTE mamy w środkowej części kraju i też nie są takie znów nie do wytrzymania. Oczywiście, przy dzisiejszych potrzebach i aplikacjach webowych 10 Mb/s to jakiś żart, ale do sprawdzenia Facebook czy odebrania poczty powinno wystarczyć.

Mapa prędkości LTE w Polsce
Mapa prędkości LTE w Polsce

Dostęp mobilny nie zastąpi jednak stałego internetu – przynajmniej nie teraz.

Jest oczywiście lepszy, jeżeli weźmiemy pod uwagę zasięg, czy możliwość połączenia, kiedy się przemieszczamy, ale pamiętajmy, że maksymalna prędkość LTE to około 300 Mb/s (takie prędkości osiągają najnowsze flagowce), a w przypadku łącz stałych mamy do czynienia z prędkością do 600 Mb/s, czyli dwukrotnie większą. Dużym problemem są też ograniczenia wprowadzanie w łączach mobilnych, który powoli zostają znoszone. Tak naprawdę o wyborze oferty powinny zdecydować nasze potrzeby. Entuzjaści i osoby, które nie potrzebują „nosić” swojego internetu ze sobą podczas podróży, powinni wybrać łącze światłowodowe. Internet bezprzewodowy LTE jest tylko nieznacznie mniej komfortowy w użytkowaniu, zapewniając nam w zamian pełną wolność tego, gdzie aktualnie chcemy z tego internetu korzystać. Jakiego operatora wybrać, aby korzystać z łącza mobilnego komfortowo, już wiecie. Oczywiście, możecie stale oglądać nasze rankingi.

Ranking został opracowany na podstawie danych zebranych za pomocą naszej aplikacji mobilnej SpeedTest, która jest do pobrania w Sklepie Play dla urządzeń Android.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.speedtest.android&hl=pl

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.