Jakiś czas temu na blogu pojawił się artykuł dotyczący tworzenia wizytówek w Photoshop. Było to dawno. W międzyczasie było więcej nowinek technicznych i recenzji, niż tutoriali, ale postanowiłem zrobić małą odmianę.

Niedawno wpadliśmy w firmie na pomysł, aby zrobić nowe szablony wizytówek. Nie dość, że wizytówki miało kilka osób, to jeszcze się zaczęły kończyć. Zaprojektowaliśmy nowy szablon, wszystko było wręcz genialnie, ale czegoś brakowało. W końcu pracuje w firmie informatycznej, a tu wizytówka wyglądała, jak kogoś spoza branży IT. Potrzeba było mocnego akcentu i wpadliśmy na pomysł, aby dorzucić kody QR z tyłu.

Czym są kody QR?

Jeżeli ktoś nie wiem, czym są kody QR, to już tłumaczę. Wbrew pozorom mamy z nimi do czynienia codziennie, tylko nie każdy z nich korzysta. QR to kody kreskowe, które pozwalają na zapisanie danych. Ilość takich danych w kodzie jest zmienna, ale jeżeli mówimy o znakach alfanumerycznych to mamy do dyspozycji 4296 znaków. Dzięki temu możliwy jest bardzo ciekawy mechanizm.

Wszystko opera się na kwadracie. Przybiera on jeden z dwóch kolorów. Dostępne możliwości to ciemny lub jasny. Jeżeli modułów jest więcej, to tworzone są słowa kodowe. To właśnie w nich zapisywane są poszczególne znaki. Wymiar takiego modułu nie jest oczywiście określony. Powiedziałbym, że wymiary są raczej zmienne. Oczywiście, nie są niezależne. Są ściśle związane z wersją danego kodu, a ta zależy od poziomu korekcji błędów oraz ilości danych, jakie zostają zapisane. Mechanizm jest stosunkowo szybki. Gwarantuje to mechanizm maskowania. Powoduje on, że jasne i ciemne moduły są rozłożone, mogą być rozłożone równomiernie.

Jak odczytać kod QR?

Aby odczytać taki kod, potrzebujemy aparatu fotograficznego w telefonie i specjalnej aplikacji do odczytywanie kodów QR. W sieci jest ich niezliczona ilość. Wersje są na każdy system mobilny: Android, iOS, Windows Mobile, czy system od BlackBerry. Nowoczesne aplikację do odczytu kodów QR na nasze telefony to szczyt inteligencji. Wygląda to tak, że skanując np.: adres strony www, automatycznie zapytają o możliwość uruchomienia przeglądarki z tym adresem. Przedstawiam Wam listę kilku aplikacji do odczytywania QR:

  • QR BARCODE SCANNER (Android)
  • Quick Scan – QR Code Reader (iOS)
  • I-NIGMA (Dopod, HTC, i-mate, LG, Mio, Motorola, Nokia, Orange SPV, Palm, QTek, Samsung, Sony Ericsson, T-Mobile, Cingular, O2, Sprint, Swisscom, Verizon, Vodafone)
  • Kaywa Reader (Motorola, Nokia, Samsung and Sony Ericsson)
  • Lynkee Reader (iPhone, Blackberry, Sony Ericsson, HTC, Motorola i Nokia, Android i iPhone)
  • UpCode (Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Siemens, Panasonic, Blackberry, LG, HTC oraz Vodafone)

Przeczytaj więcej informacji na temat kodów QR