Telewizja Polska przypomina, że w nocy z 2 na 3 czerwca nastąpi kolejna zmiana częstotliwości nadawania telewizji naziemnej DVB-T. Jest to kolejny krok ku uwolnieniu pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G. Dlatego też nadawcy realizują teraz refarming częstotliwości, który ma zostać zakończony do końca czerwca 2022 roku.

Jedną z największych zalet telewizji cyfrowej jest to, że charakteryzuje się ona efektywnym sposobem wykorzystania pasma. Dzięki temu telewizja naziemna korzysta z coraz mniejszych zasobów widmowych, a my możemy oglądać coraz więcej programów telewizyjnych. Dlatego Parlement Europejski oraz Rada Unii Europejskiej podjęły decyzję w sprawie zmiany przeznaczenia częstotliwości od 694 MHz do 790 MHz. Jest to tzw. pasmo 700 MHz. Obecnie działa na nim telewizja naziemna, a w przyszłości z tych częstotliwości skorzysta ogólnopolska sieć 5G. Polska, choć z opóźnieniem, realizuje ten plan i nadawcy sukcesywnie przenoszą kolejne multipleksy na niższy zakres częstotliwości. Najbliższa zmiana dotyczy programów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka oraz TVP ABC.

Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej DVB-T: co musisz wiedzieć

Jeżeli masz szczęście, to refarming pasma 700 MHz będzie dla Ciebie niezauważalny. Spora grupa telewizorów i dekoderów powinna automatycznie znaleźć nową częstotliwość, na której nadawane są poszczególne programy telewizyjne. Jeżeli tak się nie stanie i rano 3 czerwca nie będziesz mógł oglądać wymienionych wyżej programów, to wystarczy, że za pomocą pilota uruchomisz wyszukiwanie kanałów. Gdyby jednak to nie pomogło, to pozostaje ręczne wprowadzenie nowych kanałów. Zmiany wprowadzane w nocy z 2 na 3 czerwca 2020 roku będą dotyczyć następujących obszarów rezerwacyjnych:

  • MUX 1 – Elbląg (z k. 43 na 27), Koszalin (z 44 na 23), Świnoujście (z 58 na 21),
  • MUX 2 – Białogard (z k. 50 na 35), Elbląg (z 25 na 21),
  • MUX 3 – Białogard (z k. 60 na 38), Gdańsk (z 48 na 22), Jelenia Góra (z 49 na 24), Koszalin (z 23 na 48), Kraków (z 50 na 22), Piła (z 60 na 33),
  • MUX 4 – Gdańsk (z k. 52 na 25), Lębork (z 52 na 25),
  • MUX L4 – Świdnica, Wrocław (z k. 24 na 27).

Jednocześnie warto pamiętać, że rozpoczęty refarming pasma zakończy się również zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dlatego, jeśli macie w planach kupno nowego telewizora i oglądacie na nim telewizję naziemną, to warto zwrócić uwagę czy posiada on odpowiedni dekoder. Jeżeli nie, to zawsze pozostanie Wam kupno odpowiedniego niedrogiego dekodera.

Źródło: TVP, SATkurier

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.