Szał po premierze iPhone X już przeminął. Natomiast tydzień temu rozpoczął się okres przedświątecznych zakupów. Dlatego też w najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się wielu zniżek oraz premier ciekawych gadżetów. Jak na razie wraca moda na Gwiezdne Wojny, która nakręcana jest zbliżającą się premierą kolejnego epizodu. EA Games już wydała grę Battlefront II, Lenovo zdążyło z premierą zestawu rozszerzonej rzeczywistości Jedi Challenges, a OnePlus szykuje limitowaną edycję smartfona.

SMS ma już 25 lat

Pierwszą wiadomość SMS wysłał 3 grudnia 1992 roku Neil Papworth, który pracował w firmie Sema Group Telecoms nad pierwszym systemem SMS. Odbiorcą tej historycznej wiadomości był ówczesny dyrektor operatora Vodafone UK, Richarda Jarvisa, który akurat był w tym czasie na przyjęciu świątecznym. Dlatego też pierwszy SMS był o treści Merry Christmas. Usługa ta potrzebowała 2 lata na rozpowszechnienie. Aktualnie dalej z niej korzystamy, ale coraz częściej korzystamy z komunikatorów sieciowych zainstalowanych na naszych smartfonach.

Zestaw rozszerzonej rzeczywistości Star Wars: Jedi Challenges jest już dostępny w Polsce

Star Wars Jedi Challenges

We wrześniu tego roku na berlińskich targach IFA 2017 Lenovo przedstawiło zestaw rozszerzonej rzeczywistości o nazwie Star Wars: Jedi Challenges. Oczywiście jest on dedykowany dla fanów Gwiezdnych Wojen, którzy odliczają już ostatnie dni do premiery filmu Star Wars: The Last Jedi. Niejeden z nich chciałby wcielić się w rycerza Jedi. Teraz będzie miał na to szansę. W zestawie kosztującym 1299 zł znajdziemy gogle AR, lokalizator oraz miecz świetlny. Do tego potrzebujemy jeszcze kompatybilnego smartfona. Lenovo podaje następujące modele: Google Pixel, Google Pixel XL, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, LG G6, Motorola Moto Z2 Force, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge oraz Samsung Galaxy S8.

Motorola troluje Samsunga, który wcześniej w ten sam sposób potraktował Apple

Zaraz po premierze iPhone X, Samsung wyemitował reklamę, w której wytknął wszystkie niedociągnięcia smartfonów Apple. Klip opowiada historię fana produktów z Cupertino, który przez lata nie dostrzegał tych niedogodności. Jednak jego dziewczyna, wierna użytkowniczka urządzeń Samsunga z linii Galaxy Note nie miała takich problemów. Dlatego też w tym roku zamiast iPhone X, bohater reklamy Samsunga kupił Galaxy Note 8. Motorola przygotowała kontynuację tej historii. Bohater Samsunga nie cieszył się zbyt długo z nowego zakupu, ponieważ jego partnerka wyposażyła się w Motorolę Z2 Play z modułem Moto Mods Insta-Share Projector.

Samsung opatentował grafenową strukturę, która zrewolucjonizuje baterie

Samsung grafen

Badacze z instytutu naukowego Samsunga pracują nad różnymi sposobami poprawy parametrów akumulatorów litowo-jonowych, które używane są w naszych smartfonach. Nowo opatentowana struktura “grafenowych kulek” wydłuża czas pracy urządzeń o 45% oraz pięciokrotnie przyspiesza sam proces ładowania. Dodatkową ich zaletą jest większa odporność na prace w wyższych temperaturach. Opracowana przez Samsunga metoda ma szansę znaleźć zastosowanie w masowej produkcji, ponieważ już samo domieszkowanie grafenem poprawia parametry akumulatorów. Dlatego też wszystko będzie sprowadzać się do znalezienia kompromisu pomiędzy poprawą parametrów a kosztami masowej produkcji.

Monachium po długim czasie rezygnuje z Linuxa w urzędzie, zastąpi go Windows 10

Monachium LiMux

Fani wolnego oprogramowania kibicowali urzędnikom z Monachium, którzy w 2003 roku zaczęli ambitny projekt migracji administracji miasta na wolne oprogramowanie. Głównym motywatorem tych działań były oczywiście oszczędności. Jednak teraz władze wydadzą 50 milionów euro na przesiadkę z dedykowanej dystrybucji Linuxa oraz pakietu LibreOffice na Windowsa 10, który będzie zainstalowany na 29 tysiącach komputerów. Cała akcja nie odbędzie się oczywiście z dnia na dzień. Planowana migracja ma zostać rozpoczęta w 2020 roku i jest częścią planowanej restrukturyzacji rozwiązań IT stosowanych w miejskiej administracji, która w sumie będzie kosztować 89 milionów euro.

Microsoft wprowadza zakładki w oknach aplikacji Windows 10

Zakładki, czy też karty znane z przeglądarek internetowych są moim zdaniem jednym z najbardziej użytecznych funkcji współczesnych interfejsów graficznych. Do tej pory w systemach operacyjnych Microsoftu jedno okno odpowiadało jednej instancji aplikacji. Jednak zmieni się to wraz z jedną z nadchodzących aktualizacji Windowsa 10. Nowa funkcja o nazwie Sets (Microsoft jeszcze nie podał polskojęzycznej nazwy) będzie pozwalać na otwieranie w jednym oknie kilku zakładek, przy czym każda z nich może odpowiadać innej aplikacji. Na początek będą mogły zapoznać się z nią uczestnicy programu Windows Insider.

Limitowana edycja OnePlus 5T Star Wars

Fani Gwiezdnych Wojen nie mogą narzekać na brak akcesoriów. Z uwagi na zbliżającą się premierę nowego filmu, w sklepach można znaleźć coraz więcej gadżetów. Z tego samego powodu OnePlus postanowił przygotować limitowaną serię swojego najnowszego flagowca, który zadebiutuje 14 grudnia. Oprócz nieznacznie zmodyfikowanego designu, smartfon może również posiadać oprogramowanie zawierające motywy znane z sagi. Sugeruje to ekran smartfona przedstawiający głowę szturmowca. Smartfony OnePlus nie są dostępne bezpośrednio w Polsce. Jednak producent oferuje wysyłkę do naszego kraju.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.