Kolejny tydzień w świecie nowych technologi za nami. Czy działo się coś wartego uwagi? Dowiedzieliśmy się, że Qualcomm ceni się na więcej niż 130 miliardów dolarów, które oferował Broadcom. Kaspersky Lab chce odzyskać dobre imię poprzez publikację raportu na temat domniemanego szpiegowania NSA. Natomiast Electronic Arts walczy z krytyką graczy, których rozwścieczył system mikropłatności umieszczony w Star Wars Battlefront II.

Broadcom nie kupi Qualcomma

 

Broadcom Qualcomm

Qualcomm odrzucił ofertę Broadcoma, który zaproponował 130 miliardów dolarów za kupno firmy. Gdyby propozycja ta została zaakceptowana, to bylibyśmy światkami największego przejęcia w świecie IT. Jednak Qualcomm nie przekreśla całkowicie swojej fuzji z Broadcomem. Rada dyrektorów stwierdziła, że proponowana kwota nie odpowiada rynkowej wartości firmy oraz jej potencjalnemu wzrostowi. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości Qualcomm oraz Broadcom mogą połączyć ze sobą siły. Jednak nie byłaby to prosta operacja, ponieważ wymagałaby ona zgody od wielu instytucji antymonopolowych.

EA wycofuje się z mikropłatności w Star Wars Battlefront II

Battlefront 2

Nowa gra przygotowana na licencji od LucasArts, czyli Star Wars Battlefront II, spotkała się z ogromną falą krytyki spowodowaną mikropłatnościami wprowadzonymi przez wydawcę. Problemem okazały się loot-boksy oraz ograniczenia w postaci zablokowanych postaci, które można odblokować za pomocą kryształów. Oczywiście można je zdobyć podczas gry, jednak EA dopuszczała również drogę na skróty w postaci mikropłatności. Aktualnie wydawca zdecydował się na wyłączenie możliwości kupowania kryształów w grze, ale zapowiedział powrót tej opcji po wcześniejszym doprecyzowaniu mechanizmów gry.

StarCraft 2 dostępny za darmo

Blizzard, zgodnie z obietnicami, udostępnił grę StarCraft 2 w modelu free-to-play. Oznacza to, że bez żadnych opłat każdy może zapoznać się z kampanią z podstawki StarCraft II: Wings of Liberty oraz będzie mógł zmierzyć się z innymi graczami w trybie multiplayer. Dostęp do walk rankingowych jest odblokowywany po wygraniu 10 meczów przeciwko innym graczom lub komputerowi. Dostępny jest również tryb kooperacji, przy czym w wersji darmowej większość dowódców można awansować maksymalnie do 5 poziomu. Dodatki DLC pozostają płatne. Natomiast gracze, którzy wcześniej kupili podstawkę, w ramach rekompensaty otrzymali darmowy dostęp do dodatku Heart of the Swarm.

10 latek odblokował iPhone X matki zabezpieczonego Face ID

Zabezpieczenia biometryczne nigdy nie będą idealne. Apple twierdzi, że Face ID jest najdokładniejszym systemem rozpoznającym twarz użytkownika, jaki mamy na rynku. Specjaliści od zabezpieczeń już opracowali specjalną maskę, która potrafi oszukać Face ID. Jednak doniesienia na temat 10 latka, który odblokowuje telefon swojej matki, nie brzmią najlepiej. Wszystko wskazuje na to, że Face ID ma problem nie tylko z bliźniakami, ale również z osobami blisko spokrewnionymi. Eksperyment udało się powtórzyć, ale tylko wtedy, kiedy matka rejestrowała swoją twarz w pokoju przy nocnym świetle. Wszystko wskazuje na to, że Apple musi jeszcze dopracować sztuczną inteligencję stojącą za Face ID.

Kaspersky Lab wyjaśnia sposób pozyskania tajnych dokumentów NSA

Ponad miesiąc temu rosyjska firma od zabezpieczeń Kaspersky Lab została okrzyknięta wrogiem publicznym numer jeden Stanów Zjednoczonych po publikacji artykułu redakcji The Wall Street Journal. Kaspersky Lab przeprowadziło wewnętrzne śledztwo, które wykazało, że tajne dokumenty faktycznie znalazły się na serwerach firmy po wcześniejszej infekcji komputera należącego najprawdopodobniej do pracownika NSA. Kłopotliwe dokumenty zostały przesłane na serwery Kaspersky Lab wraz z archiwum 7ZIP, które zawierało również exploity grupy Equation, ponieważ wcześniej komputer został zainfekowany malware Backdoor.Win32.Mokes.hvl pochodzącego z generatora kluczy do pirackiego pakietu Office. Jewgienij Kaspersky został o wszystkim poinformowany i kazał od razu usunąć tajne dokumenty, pozostawiając jedynie próbki binarne przesłanych malware.

Robot firmy Boston Dynamics robi już salta w tył

Boston Dynamics jest jedną z najbardziej zaawansowanych firm zajmujących się robotyką. Ich specjalizacją są humanoidalny roboty, wśród których znajduje się model Atlas. Rok temu zostało opublikowane nagranie, w którym Atlas bez problemów chodzi po lesie oraz przenosi paczki o wadze do 5 kg. Aktualnie robot bez problemów potrafi wskoczyć na podest, obrócić się o 180 stopni, a nawet wykonać salto w tył.

Czy tak będzie wyglądać Samsung Galaxy S9?

Galaxy S9

W sieci pojawiły się ostatnio grafiki CAD, które mają być wyciekami na temat przyszłorocznego flagowca Samsunga. Jednak każdy, kto spodziewał się klona iPhone X, będzie zawiedziony. Samsung Galaxy S9 nie będzie posiadać charakterystycznego wcięcia wynikającego z zastosowania Face ID, a czytnik linii papilarnych dalej będzie umieszczany z tyłu. Zmieni się jednak jego położenie. Jeżeli powyższe przecieki znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, to Samsung Galaxy S9 zostanie wyposażony w podwójny aparat znany z Note 8 (czyli z obiektywami umieszczonymi pionowo), a czytnik linii papilarnych znajdzie się niżej. Dzięki temu użytkownicy nie powinni już brudzić obiektywu, który w Galaxy S8 można było łatwo pomylić z czytnikiem.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.