Wyjaśniło się zamieszanie związane z listą przykładowych “czystych sieci 5G”, którą kilka dni temu opublikował Departament Stanu Stanów Zjednoczonych. Początkowo pojawił się na niej Play. Teraz okazało się, że była to zwyczajna pomyłka i na zaktualizowanej grafice pojawił się Plus, a Play z niej zniknął.

Wydawałoby się, że Amerykanie podchodzą bardzo poważnie do kwestii “czystości” sieci 5G. Ostatnio kampanię w tej sprawie prowadzi sekretarz Michael Pompeo, który dość jasno komunikuje znaczenie “czystości” infrastruktury telekomunikacyjnej. Pojęcie to odnosi się nie tylko do sieci 5G, ale również ich rdzenia oraz wszelkich międzynarodowych instalacji telekomunikacyjnych. Przy czym wydźwięk kampanii The Clean Network akcentuje kwestię oddzielenia amerykańskiej społeczności od oprogramowania i sprzętu pochodzącego od firm powiązanych z Chińską Republiką Ludową. W praktyce przekłada się to na promowanie operatorów, którzy nie korzystają z rozwiązań Huawei i ZTE.

Dlatego też wszystkich zdziwiła pierwotna wersja grafiki prezentującej wybrane “czyste” sieci 5G. Wśród nich znalazł się polski Play, którego około 90% infrastruktury radiowej składa się ze stacji bazowych Huawei. O ile liczba ta jest szacunkowa i odnosi się do sieci 4G, to najprawdopodobniej udział chińskich stacji bazowych w rozwijanej sieci 5G na paśmie 2100 MHz jest podobny.

czyste sieci 5G

To Plus, a nie Play, ma wg. USA “czystą sieć 5G”

To, co się działo za kulisami aktualizacji grafiki na stronie Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, nie jest nam znane. Jednak wszystko wskazuje na to, że Amerykanie po prostu się pomylili i umieścili logo złego operatora. Teraz błąd ten został skorygowany i na liście “czystych operatorów” widnieje Plus.

czyste sieci 5G aktualizacja

Oprócz tego Departament Stanu zamieścił wypowiedź Zygmunta Solarza, założyciela i właściciela Grupy Cyfrowego Polsatu, do której należy Polkomtel (operator sieci Plus):

“Plus jest zobowiązany do ochrony prywatności naszych klientów. Bezpieczeństwo 5G jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego Plus będzie korzystać tylko z zaufanych dostawców w naszej sieci 5G. Plus wspiera inicjatywę Clean Network i jest dumny z tego, że jest czystą firmą telekomunikacyjną”.

Na wspomnianej grafice widnieją jeszcze loga dwóch innych polskich operatorów. Są nimi Orange i T-Mobile. Jednak odnoszą się one do innych krajów, w których działają sieci korzystające z tych samych marek. Przykładowo Orange France wybrał na dostawców sprzętu 5G Nokię i Ericssona. To samo dotyczy amerykańskiego oddziału T-Mobile.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.