Huawei, podobnie jak inni producenci z Chin, ma na pieńku z administracją Stanów Zjednoczonych. Nie tak dawno dyrektorzy największych agencji wywiadowczych USA wysunęli bezpodstawne oskarżenia w stronę Huawei oraz ZTE. Obaj producenci sprzętu telekomunikacyjnego są podejrzanie o praktyki zagrażające bezpieczeństwu państwa. Jednakże Huawei współpracuje z operatorami z całego świata, wliczając w to państwa, które są sojusznikami USA. Kilku z nich postanowiło zabrać głos w sprawie i wesprzeć chińskiego producenta.

Na rynku producentów stacji bazowych mamy do czynienia z trzema dużymi graczami. Są to Ericsson, Nokia oraz Huawei. To właśnie ich sprzęt znajduje się w działających na całym świecie sieciach LTE. Jednak teraz mamy do czynienia z przysłowiowym wyścigiem zbrojeń, ponieważ każdy z głównych graczy prowadzi zaawansowane prace nad technologią 5G. Przy czym w walce tej swoich sił próbują również mniejsi gracze pokroju Samsunga oraz ZTE. Jednak administracja Donalda Trumpa nie ufa żadnej firmie pochodzącej z Chin. Dlatego też niektórzy urzędnicy opracowali wstępny plan budowy nacjonalistycznej sieci 5G, która byłaby zarządzana przez rząd, a operatorzy mogliby dzierżawić państwową infrastrukturę. Pomysł ten ma nikłe szanse na realizację. Jednak rząd USA jest konsekwentny w swoich dążeniach, co poskutkowało tym, że dwaj dużi operatorzy (AT&T oraz Verizon) rozwiązali podpisane z Huawei umowy dotyczące sprzedaży smartfonów.

Operatorzy z Kanady oraz Europy nie stwierdzili szpiegowskiego zachowania ze strony Huawei

Bell Canada korzysta ze stacji bazowych Huawei już od 10 lat. Operator przez ten czas nie odnotował żadnego incydentu związanego z naruszeniem bezpieczeństwa sieci oraz prywatności klientów. Natomiast niezależna firma przeprowadza co jakiś czas audyt bezpieczeństwa używanego przez operatora sprzętu. Nigdy nie znaleziono żadnego backdoora ani szkodliwego kodu. Bruce Rodin (wiceprezes Bell Canada) uważa, że Stany Zjednoczone chcą w ten sposób chronić swój przemysł. Urządzenia Huawei znajdują się również w sieciach europejskich operatorów. Deutsche Telekom (niemiecki T-Mobile) współpracuje z Huawei na wielu szczeblach i nigdy nie stwierdzono nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem. Natomiast Orange stosuje wobec Huawei taki same środki bezpieczeństwa jak w przypadku każdego innego dostawcy. Natomiast Thomas Jarzombek (jeden ze współpracowników Angeli Merkel) zaznaczył, że w zeszłym roku dowiedzieliśmy się który kraj ma najlepszych specjalistów zajmujących się szpiegowaniem. Brytyjska premier Theresa May również popiera Huawei.

Dyrektorzy CIA, FBI oraz NSA mogą nie ufać Huawei. Jednak ich opinie nie może hamować rozwoju nowych technologii. Operatorzy z całego świata zatrudniają swoich specjalistów od bezpieczeństwa, którzy uważnie przyglądają się urządzeniom dostarczanym przez wszystkich producentów. Nie ma tutaj znaczenia, czy sprzęt ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, czy Chin.

Źródło: Reuters

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.