Nic nie drażni bardziej człowieka niż wyjazd za granicę bez jego kochanego smartfona połączonego do sieci. Muszę przyznać, że jestem niestety niewolnikiem roamingu i strasznie mnie to drażni.

W dobie wszechobecnego social media chciałoby się od ręki wysłać kilka zdjęć znajomych lub po prostu WhatsApp-ować. Niestety, nie można. Opłaty roamingowe są tak wysokie, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Jedyne co zostaje to hotelowe lub publiczne WiFi, ale takowe nie jest przecież wszędzie. Może się jednak okazać, że już niedługo sytuacja ulegnie zmianie i z tego powodu użytkownicy telefonów powinni być zadowoleni.

Chodzi o to, że jeszcze w przyszłym roku na terenie całej Unii Europejskiej odbędzie się zniesienie opłat roamingowych.

Oznacza to nie mniej, nie więcej, jak tyle, że na terenie Unii będziemy mogli dzwonić, SMS-ować i korzystać z internetu mobilnego, jak w naszych rodzimym kraju. Komisja Europejska w ostatni poniedziałek opublikowała projekt przepisów wykonawczych do decyzji o zniesieniu opłat roamingowych w Unii Europejskiej. Cała sprawa ma zamknąć się do następnych wakacji. Nie jest to może strasznie krótki okres, ale weźmy pod uwagę, że papierkologia dalej działa i pewnie to zajmie tak wiele czasu. Pamiętajmy też, że Zniesienie roamingu nie spowoduje jednak, że obywatele Unii Europejskiej zaczną masowo podpisywać umowy u polskich operatorów, którzy oferują jedne z najniższych cen na naszym kontynencie, ponieważ zniesienie roamingowe nie będzie stałe. Jak zawsze i tutaj musi być jakieś “ale”. Okazuje się bowiem, że z bezpłatnego roamingu będzie można bowiem swobodnie korzystać tylko przez 90 dni w roku. Przekroczenie tego okresu skutkowałaby możliwością nałożenia przez operatora dodatkowych opłat, które nie będą mogły być wyższe niż hurtowe stawki roamingowe, według których operatorzy rozliczają się między sobą. Ich proponowana wysokość ma wynosić 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE.

Jest także limit przygotowany dla osób, które codziennie przemieszczają się w ramach pracy zawodowej. Limit dla takich użytkowników wynosić o wiele więcej, a może nawet nie obowiązywać wcale.

Powiem wam, że mocno się zdziwiłem tą informacją. Projekt zaproponowany przez Komisję Europejską wydaje się wyjątkowo uczciwy i przejrzysty. Jak chyba nigdy. I to zarówno wobec użytkowników, jak też operatorów komórkowych. Komisja Europejska ma przyjąć nowe przepisy do 15 grudnia bieżącego roku, a zniesienie roamingu ma odbyć się do 15 czerwca 2017 roku.

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.