Amerykański oddział T-Mobile szykuje się do wyłączenia sieci komórkowych starszej generacji. Świadczy o tym ujawniony wewnętrzny dokument operatora, który mówi o wykluczeniu urządzeń, które nie obsługują VoLTE. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podobną strategię mogą przyjąć również inni operatorzy.

Niestety większość klientów nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest VoLTE oraz dlaczego w dobie wdrażania 5G potrzebujemy jeszcze sieci 3G. Cały problem wynika z tego, że pierwsze wdrożenia sieci 4G nie obsługiwały połączeń głosowych. Zdziwieni? Może tego nie zauważyliście, ale jeżeli nie korzystacie z VoLTE, to w momencie wykonywania połączenia głosowego Wasz smartfon przełącza się z sieci 4G do 3G. Jest to główny powód, dla którego operatorzy w dalszym ciągu utrzymują sieci pracujące w starszych technologiach. Oprócz tego istnieje również konieczność obsługi terminali M2M oraz klientów, którzy po prostu nie posiadają urządzenia obsługującego LTE. Gdyby tak nie było, to już dzisiaj sieci 3G nie byłyby potrzebne. W końcu 4G oferuje większą pojemność zarówno dla przesyłu danych, jak i wysokiej jakości połączeń głosowych. Tym samym LTE dużo efektywniej korzysta z dostępnych częstotliwości niż 3G.

Bez popularyzacji VoLTE rozwój sieci 4G i 5G będzie spowolniony

Plany amerykańskiego oddziału T-Mobile pokazują wręcz nieuniknione trendy, które będziemy obserwować na rynku telekomunikacyjnym. O tym, że sieci 2G i 3G trzeba będzie już niedługo wyłączyć, mówi się od kilku lat. Z kolei T-Mobile doszedł do wniosku, że lepiej jest zmusić klientów do zaprzestania korzystania ze starszych rozwiązań. Poniższy slajd, który ma pochodzić z korespondencji wewnętrznej operatora, opublikował portal Android Police.

T-Mobile US VoLTE

Według tych informacji T-Mobile chce w Stanach Zjednoczonych zaprzestać aktywacji urządzeń, które nie obsługują VoLTE. Z kolei od stycznia 2021 roku smartfony nieobsługujące VoLTE nie będą mogły zalogować się do magentowej sieci. Klienci, którzy korzystają z takiego sprzętu, dostaną wcześniej SMS-a z informacją o nadchodzącej zmianie.

T-Mobile przesłał w tej sprawie oświadczenie, w którym nie potwierdza wszystkich opublikowanych informacji, ale jednocześnie podkreśla istotę VoLTE i konieczność korzystania z tej usługi przez nowych klientów:

“Robimy ogromne postępy w tworzeniu prawdziwie rewolucyjnej ogólnokrajowej sieci 5G. W ramach tego z czasem będziemy wycofywać niektóre starsze technologie, aby zwolnić jeszcze więcej pojemności dla LTE i 5G. Przygotowując się do tego i aby zapewnić klientom jak najlepsze wrażenia, osoby aktywujące nowe linie w T-Mobile będą potrzebować urządzenia obsługującego VoLTE, które jest wszystkim, co oferujemy od lat i stanowi przytłaczającą większość urządzeń w sieci”.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.