Niemieccy operatorzy chcieli wspólnymi siłami poprawić zasięg na terenach, gdzie jest problem z dostępem do usług mobilnych. Vodafone i Deutsche Telekom podpisali umowę w tej sprawie w lutym tego roku. Teraz bada ją urząd antymonopolowy, który obawia się ograniczenia konkurencji.

Operatorzy sieci komórkowych stawiają stacje bazowe tam, gdzie mogą liczyć na zwrot poniesionej inwestycji. Dlatego też najbardziej złożone konstrukcje powstają w miejscach, gdzie po prostu przebywa najwięcej klientów. W praktyce oznacza to, że każdy telekom dba o zapewnienie dobrego zasięgu w miastach. Problem pojawia się na terenach wiejskich, gdzie niska gęstość zaludnienia przekłada się na znikome użytkowanie stacji bazowych. Dlatego też operatorzy szukają różnych sposób obniżających koszty poniesionych inwestycji. Jednym z nich jest współdzielenie stacji bazowych. Przy czym istnieje na rynku kilka modeli tego typu współpracy. Dwaj niemieccy operatorzy (Vodafone i Deutsche Telekom) zdecydowali się na kooperację w trybie MOCN (Multi-Operator Core Network), która obejmie około 4 tys. stacji bazowych. Jednak tamtejszy urząd monopolowy chce sprawdzić, czy tego typu umowa nie osłabi pozycji pozostałych dwóch operatorów.

Vodafone i Deutsche Telekom bronią się, bo chcą zapewnić lepszy zasięg LTE na terenach wiejskich

Trochę wcześniej, tj. w listopadzie zeszłego roku, trzech niemieckich operatorów (Deutsche Telekom, Telefónica oraz Vodafone) podpisało list intencyjny w sprawie współdzielenia 6 tysięcy stacji bazowych. Przy czym dotyczył on jedynie nowych inwestycji. Z kolei w lutym tego roku Deutsche Telekom i Vodafone porozumieli się w sprawie współdzielenia 4 tysięcy obecnych stacji bazowych LTE. Najnowsza umowa dotyczy jedynie tych obszarów, gdzie zasięg ma tylko jeden z operatorów.

Od strony technicznej mamy tutaj do czynienia z współdzieleniem stacji bazowej w modelu MOCN. W praktyce oznacza to, że pojedynczy nadajnik obsługuje częstotliwości należące do dwóch operatorów i współdzieli dostępne zasoby radiowe pomiędzy ich klientów. Jeszcze do maja 2018 roku MOCN był modelem stosowanym w sieci NetWorkS!, która jest współdzielona przez Orange i T-Mobile.

Niemiecki urząd monopolowy zaznaczył, że z zadowoleniem przyjmuje każdą współpracę, która ma na celu poprawę zasięgu sieci. Jednak stawia tutaj warunek, że tego typu inicjatywy muszą służyć osiągnięciu korzyści dla konsumentów i nie mogą eliminować konkurencji.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.