Nie raz pisałem o tym, że Plus jest prekursorem internetu mobilnego w naszym kraju. Zawsze wprowadzają wszystko jako pierwsi, a i rankingu prędkości wygrywają. Teraz znów pokazali klasę. Powinniście się powoli przygotować na LTE Advance, ponieważ wzmiankowany wyżej operator postawił już specjalnie anteny dla tej technologii w naszym kraju. 

Zaczęło się od testów

Plus testował LTE Advance zawzięcie w tamtym roku. Teraz wszytko idzie już bardzo szybko. Pojawiły się już nawet pierwsze stacje bazowe, które pozwolą na łączenie się urządzeń wykorzystujących LTE-Advanced. Na razie klienci sieci Plus mogli korzystać z internetu o prędkości do 150 Mbps. To oczywiście i tak lepsze niż 3G. W listopadzie przeprowadzono pierwsze testy LTE-Advanced w Plusie.

Co dla nas ważne?

Co jest dla nas najważniejsze, to prędkość. Operator zapewnia, że możemy dzięki niemu osiągnąć do 300 Mb/s. Prędkość ta została uzyskana przy wykorzystaniu agregacji dwóch częstotliwości nośnych po 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz. Plus poinformował też, że pierwsze stacje pozwalające na korzystanie z technologii LTE-Advanced zostały już zbudowane w Warszawie. Agregacja ta skutkuje podwojeniem prędkości względem podstawowego LTE do poziomu 300 Mbps.

Po co to wszystko?

Z sieci mobilnych korzysta coraz więcej osób, a wraz z rozwojem usług online. Szczególnie popularne stają się filmy na żądanie jak YouTube, ale i VOD. Znacznie obciąża to sieć. Teraz czekamy tylko na rozszerzenie usługi na cały kraj.