Play już w 2018 roku zaczął otwarcie mówić o planach związanych z rozbudową infrastruktury macierzystej sieci oraz całkowitym wyłączeniu roamingu krajowego. Obecnie operator ma 7868 stacji bazowych i już całkowicie zrezygnował z roamingu od Plusa. Ten rok ma zakończyć się 8700 nadajnikami.

Intensywna rozbudowa sieci nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że budowa nowej stacji bazowej może zająć 2 lata. Czasami cały proces jest jeszcze dłuższy. Operator, zanim przystąpi do właściwej budowy, musi najpierw uzyskać wszystkie zgody. Natomiast po zamontowaniu całego sprzętu potrzebna jest jeszcze procedura odbiorowa, która zazwyczaj trwa 3 miesiące. Dlatego Play ma już wybrane wszystkie lokalizacje, które są potrzebne do uzyskania 9500 stacji bazowych. Taka liczba własnych nadajników pozwoli operatorowi na całkowite wyłączenie roamingu krajowego. Zgodnie z planami nastąpi to pod koniec 2020 roku.

Play plan

Play uruchomił w zeszłym roku 865 nowych stacji bazowych

Liczba ta dotyczy tzw. nadajników netto. Oznacza to, że mówimy tutaj o liczbie nowych stacji bazowych pomniejszonych o wyłączone w tym samym czasie nadajniki. Warto dodać również to, że 694 z nich powstało na nowo uruchomionych wieżach.

Play zasięg

Rozbudowa sieci przekłada się na dużo większy zasięg. Podczas ostatniej konferencji dyrektor generalny Play podzielił się kilkoma statystykami. W ciągu ostatnich 3 lat operator zwiększył zasięg sieci 2G GSM z 90% do 99%. Z kolei zasięg LTE poprawił się z 93% do 98,7%. Przy czym musimy pamiętać, że liczby te odnoszą się do populacji kraju, a nie obszaru.

Play zasięg statystyki

Większa i szybsza sieć to również większa aktywność użytkowników. W porównaniu z zeszłym rokiem ilość przesłanych danych wzrosła o 29%, tj. z 223 PB do 288 PB za jeden kwartał. Z kolei przepływność sieci w godzinach szczytu wzrosła o 31%. Teraz wszyscy klienci operatora mogą przesyłać przez sieć operatora dane o sumarycznej prędkości 585,57 Gbit/s.

Play transmisja danych

Źródło: informacja prasowa

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.