Przeciętnemu zjadaczowi chleba Nokia kojarzy się z producentem telefonów komórkowych, który przegapił rewolucję zapoczątkowaną przez smartfony z dotykowym ekranem i teraz powrócił na rynek urządzeń z Androidem. Jednak tak naprawdę, ta fińska firma jest jednym z głównych graczy na rynku producentów sprzętu telekomunikacyjnego i specjalizuje się w budowie sieci komórkowych. Nokia, oprócz tradycyjnych rozwiązań, inwestuje również w technologie typu MulteFire, która pozwala na budowę prywatnych sieci LTE korzystających z nielicencjonowanego pasma 5 GHz, z którego korzystają również sieci Wi-Fi.

Współczesne stacje bazowe LTE-Advanced oferują prędkość pobierania danych na poziomie 1 Gbit/s, a niedługo wartość ta wzrośnie do 1,2 Gbit/s. Niestety, operatorzy nie mogą w pełni skorzystać z potencjału obecnie dostępnej technologii. Na rynku dostępne są już smartfony, które potrafią agregować 5 pasm częstotliwości i w idealnych warunkach uzyskać wymarzoną prędkość transmisji danych. Problem polega na tym, że możliwe jest to tylko wtedy, kiedy agregowane są kanały o szerokości 20 MHz każdy. Natomiast na całym świecie nie ma ani jednego operatora, który dysponowałby rezerwacjami na 20 MHz bloki częstotliwości w każdym paśmie. Drugim problemem jest również to, że obecnie używane częstotliwości są mocno obciążone, a zwiększenie pojemności sieci poprzez dostawianie kolejnych stacji bazowych trwa i dużo kosztuje. Dlatego też operatorzy zainteresowali się adaptacją nielicencjonowanego pasma 5 GHz na potrzeby sieci LTE.

Nokia zapowiedziała pierwszy na świecie moduł MulteFire

Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku i jest zgodne ze standardem MulteFire Alliance Release 1.0. Oferowana prędkość transmisji danych wynosi 300 Mbit/s. Największą zaletą nowego rozwiązania jest prostota instalacji niewielkich stacji bazowych. MulteFire łączy ze sobą prostotę Wi-Fi z wydajnością LTE. Demonstracja przygotowana przez pracowników Nokii pokazuje, że MulteFire oferuje nie tylko większą prędkość transmisji, niż sieci Wi-Fi, ale również ma lepszy zasięg. Przy czym nie mamy tutaj do czynienia z żadnymi sztuczkami związanymi ze zwiększeniem mocy nadawanego sygnału. Urządzenie Nokii pracuje z mocą 1 W, co jest maksymalnym poziomem dopuszczanym w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz.

Stowarzyszenie MulteFire zostało założone przez Nokie oraz Qualcomma. Aktualnie należą do niego takie firmy jak: SoftBank, Cisco, Huawei, Ericsson, Intel, czy też American Tower. Natomiast w sierpniu zeszłego roku do tego grona dołączył również Samsung. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na to, jak nowe rozwiązanie zostanie przyjęte przez rynek.

Źródło: Nokia

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.