Okazuje się, że francuscy operatorzy muszą pozbyć się ze swoich sieci sprzętu Huawei. Ustalenia agencji Bloomberg wskazują na to, że chiński sprzęt telekomunikacyjny znika z obszarów gęsto zaludnionych oraz tych, które są krytyczne pod kątem bezpieczeństwa. Jest to efekt tzw. ustawy “anty-Huawei”.

Jeszcze kilka miesięcy temu wszystko wskazywało na to, że Huawei pozostanie we Francji. Chiński gigant chciał nawet we Francji zbudować swoją fabrykę. Przy czym nie chciał uzależniać tej decyzji od przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. W sumie można stwierdzić, że Huawei przede wszystkim zależy na otworzeniu pełnoprawnej fabryki sprzętu 5G w Europie. Z kolei udział w budowie francuskich sieci 5G może być sprawą drugorzędną. Jeszcze jakiś czas temu Guillaume Poupard, szef francuskiej agencji bezpieczeństwa cybernetycznego (ANSSI), wspominał o zachęcaniu operatorów do niekorzystania z urządzeń Huawei. Chodziło m.in. o to, żeby sprzęt Chińczyków kupowali tylko Ci operatorzy, którzy już go mają. Teraz z kolei sytuacja wygląda inaczej. Demontaż stacji bazowych Huawei rozpoczęli SFR i Bouygues Telecom. Są to operatorzy, którzy swego czasu postawili na chińskie rozwiązania.

Przeczytaj również: Francja odradza, a Wielka Brytania ma zabronić sprzętu 5G od Huawei

Ban na Huawei jest we Francji zgodny z konstytucją, więc operatorzy rozpoczęli demontaż

SFR i Bouygues Telecom rozpoczęli demontaż stacji bazowych Huawei zaraz po tym, jak Conseil d’Etat zatwierdziło tzw. ustawę “anty-Huawei”. Operatorzy początkowo podważali praworządność tych przepisów. Wyszli oni z założenia, że przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa naruszają swobodę działalności gospodarczej. Chcieli oni również, żeby to państwo pokryło koszty związane z wymianą zakazanego sprzętu i oprogramowania. Jednak Rada Stanu (tj. Conseil d’Etat) uznała, że roszczenia telekomów są niesłuszne. Przede wszystkim obowiązek spełniana wymogów bezpieczeństwa jest bezpośrednio związany z działalnością operatorów. Dodatkowo to oni, a nie państwo, pierwotnie wybrali dostawcę sprzętu telekomunikacyjnego.

Francuscy operatorzy posiadają obecnie ważne pozwolenia na kupno i używanie urządzeń telekomunikacyjnych Huawei. Agencja ANSSI wydała je w lipcu zeszłego roku na okres nie dłuższy niż 8 lat. Jednak już dzisiaj wiadomo, że nie będą one przedłużane. Dodatkowo powstały we Francji strefy, w których nie można instalować urządzeń chińskich dostawców. Należą do nich region paryski i miasta, w których znajdują się obiekty strategiczne (np. bazy wojskowe czy też zakłady o dużym znaczeniu dla obrony kraju). Dlatego też operatorzy, którzy przystępują do rozbudowy posiadanej infrastruktury, zdecydowali, że zawczasu przystąpią do demontażu stacji bazowych Huawei. W ich miejsce instalują urządzenia Nokii i Ericssona.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.