BLIK jest jednym z najbardziej popularnych systemów płatności mobilnej w naszym kraju. Zaczynają stosować go wielkie portale i coraz większa ilość sklepów. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Nie tylko dlatego, że BLIK jest świetnym systemem — wygodnym, bezpiecznych, łatwym w obsłudze i szybkim. Jest także naszym dobrem narodowy. Teraz BLIK będzie obsługiwał także płatności międzynarodowe.

Bardzo lubię BLIK-a i często z niego korzystam. Mój stary iPhone 6S nie ma NFC, a Samsung Galaxy S9, którego posiadam, nie ma już brandowanego systemu i płatności NFC na czystym Antku nie działają poprawnie. Tak więc, płatności zbliżeniowe niespecjalnie mnie kochają. Używam za to BLIK-a gdzie tylko dam radę. Tym bardziej cieszy mnie, że w coraz większej ilość sklepów mogę to robić. Problemem są jeszcze płatności międzynarodowe, ale jak się okazuje, może to być tylko kwestia czasu.

BLIK jest projektem, który nie stoi w miejscu tylko cały czas się rozwija.

Jego ewolucja idzie z bardzo zadowalającym kierunku. Jeżeli chcesz z niego korzystać, potrzebujesz to tego osobnej aplikacji. Został on zintegrowany z aplikacjami mobilnymi banków. Jeszcze nie wszystkie banki go posiadają, ale chciałbym z tego miejsca wyświetlić wam listę tych instytucje, w których z BLIK-a możecie korzystać. Nie jest tego mało, ale nie są to wszyscy gracze na rynku. Na tę chwilę z BLIK-a może korzystać w:

 • PKO Bank Polski (aplikacja IKO)
 • Pekao SA (aplikacja Peo Pay)
 • ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile)
 • mBank (aplikacja mBank PL)
 • Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium)
 • Santander Bank Polska (aplikacja Santander mobile)
 • Alior Bank (aplikacja Alior Mobile)
 • Orange Finanse (aplikacja Orange Finanse)
 • Getin Bank (aplikacja Getin Mobile)
 • T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe)
 • BGŻ BNP Paribas (aplikacja GOmobile)
 • Raiffeisen Polbank (aplikacja Mobilny Portfel)
 • Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile)

Poza listą banków wypisałem wam także nazwy aplikacji, które musicie pobrać, aby system funkcjonował na waszym urządzeniu mobilnym. Są one do pobrania zarówno na Google Play (Android) i w AppStore (iOS). Nie sprawdzałem na telefonach z systemem Windows, ale tego chyba mało kto używa.

Z BLIK-a naprawdę warto korzystać, zwłaszcza że system coraz bardziej się rozwija.

Na tę chwilę niestety BLIK ma pewnego rodzaju ograniczenie, które trochę daje się we znaki. Jest to nasz polski system płatności i nie obsługuje on transakcji międzynarodowych. Oznacza to, że jeżeli chcemy wysłać pieniądze do kogoś za granicą, kto ma telefon w lokalnym operatorze — to nic z tego. Niedługo może okazać się to możliwe, a wszystko to dzięki integracji dwóch metod. System, który obsługuje przelewy pomiędzy userami BLIK-apo numerze telefonu to przelewy na numer P2P. System ten jest coraz bardziej popularny, aczkolwiek Polacy podchodzą do niego jeszcze z pewną dozą ostrożności. To, co jest najciekawsze w nim, to informowanie o tym, która osoba z listy kontaktów posiada system BLIK. Ten system właśnie przyczynił się do rozwoju płatności międzynarodowych, Teraz dzięki integracji go z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL), będziemy mogli wykonywać przelewy na numery telefonów pomiędzy europejskimi bankami.

Jest to bardzo ważny krok z rozwoju BLIK-a i w jego drodze na rynek europejski.

Wszystko ma pracować tak, że tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na lokalizację. Wszyscy dobrze wiemy o tym, że przelewy na telefon bardzo dobrze sprawdziły się w naszym kraju. Ja sam bardzo sobie ten system chwalę i wszystkim polecam. Szczególnie przydaje mi się, kiedy mam jakąś płatność za usługi: trener personalny, masażysta. Zamiast nosić gotówkę, czy zapewniać usługodawcę, że przelew dojdzie następnego dnia, robię BLIK-a i “myk” – pieniądze są już na jego koncie. Z danych statystycznych krążących po sieci wynika, że  w ubiegłym roku użytkownicy zrealizowali już ponad 5 milionów przelewów BLIK. Cieszę się, że miałem wpływ na taki wynik. Mało tych przelewów nie wykonałem. Skoro BLIK świetnie sprawdził się w Polsce, dlaczego nie wykorzystać go na rynku europejskim.

Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do programu Standardised Proxy Lookup pozwoli na płatności w Europie.

Zapewne wszyscy zastanawiacie się, jak taki system będzie działać i dlaczego teraz taka transakcja nie jest możliwa. Pamiętacie zapewne, że kiedyś płatności międzynarodowe przelewem bankowym, także nie było takie łatwe. Problemy z przewalutowaniem i tym podobne. Z BLIK jest podobnie. Dlatego potrzeba osobnego mechanizmu, który taki przelew będzie realizować. Nowy standard wygląda tak, że używając naszego BLIKA ślemy do systemu Standardised Proxy Lookup Service (SPL) numer telefonu, na który chcemy wysłać przelew. Następnie z systemu otrzymujemy informację zwrotną z tzw. numerem IBAN oraz informacją czy taki przelew będzie możliwy do zrealizowania. Kompleks ma działać w obie strony. Oznacza to dokładnie, że osoby korzystające z regionalnych usług płatniczych w Europie, będą mogły uruchomić przelew na nasz numer telefonu. Sprawa wygląda naprawdę ciekawie i jestem mocno zainteresowany.

blik, płatności mobilne

Wszyscy zastanawiają się teraz zapewne kiedy zobaczymy tę funkcjonalność na naszych telefonach.

Oczywiście, międzynarodowy BLIK jeszcze nie funkcjonuje na naszym sprzęcie. Na razie jest w trakcie tworzenia i testów. Myślę, że nie potrwa to długo. Programiście BLIK są mocno zmotywowani. Stworzyli naprawdę świetny produkt, więc zmiany zajmą im niewiele czasu. Pojawiły się plotki w sieci mówiące, jakoby ostateczna preorientacja usługi wysyłania i odbierania przelewów międzynarodowych na numer telefonu nastąpi z momentem wdrożenia zmian regulaminowych po stronie systemu BLIK oraz banków. Okazuje się, że nie do końca zależy to zatem od postępów w pracach nad systemem. Znów wszystko blokują papierki. Mam wrażenie, że tylko w naszym kraju jest to możliwe. Oczywiście, czekam na zmiany w regulaminach i na nową funkcjonalność w naszych smartfonach.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.