Apple zaczęło stosować modemy Intela wraz z premierą iPhone 7. Nie był to udany debiut, ponieważ układ Intela sprawował się gorzej (tj. wolniej pobierał dane) niż jego odpowiednik od Qualcomma. Jednak Intel wyciągnął wnioski i rozwiązał większość problemów. Teraz Apple stosuje tylko modemy “niebieskich”, a iPhone XS zadebiutował z nowym modemem LTE klasy 1 Gbit/s. Poniżej możecie zobaczyć jak nowy modem Intela sprawuje się w porównaniu z układami Qualcomma.

Na początek warto przypomnieć, że część nabywców nowych iPhone’ów narzeka na zbyt wolno działający Internet LTE i słaby poziom sygnałów od sieci Wi-Fi (pasmo 5 GHz). Dużo osób zastanawia się, dlaczego łączność bezprzewodowa w iPhone XS/XS Max działa wolniej niż w zeszłorocznych iPhone 8 i iPhone X. Okazuje się, że najprawdopodobniej problem nie leży po stronie oprogramowania, a jest on natury sprzętowej. Pomiary wykonane przez organizację certyfikującą FCC podpowiadają, w czym tkwi problem. Nowe anteny 4×4 MIMO zastosowane w iPhone Xs/Xs Max mają mniejszy zysk energetyczny, niż anteny stosowane w starszych smartfonach Apple. To z kolei przekłada się na odbiór słabszego sygnału. W rezultacie użytkownicy obserwują wolniejszy przesył danych. Jednak, kiedy odbierany sygnał jest silny (tj. znajdujemy się blisko stacji bazowej), to LTE w iPhone XS działa bardzo szybko. Pokazują to wyniki testów przeprowadzone przez magazyn PCMag.

Nowy modem Intela jest dobry, ale Qualcomm sprawuje się lepiej

Zanim przejdziemy do interpretacji wyników, warto jest wspomnieć jak redakcja PCMag wykonuje swoje testy. Pomiary wykonywane są z użyciem emulatora stacji bazowej firmy Rohde & Schwarz, skrzynki ekranującej oraz szerokopasmowej anteny 4×4 MIMO. W ten sposób możliwe jest odizolowanie testowanego smartfona od wszelkich niepożądanych sygnałów radiowych. Testy wykonywane są w funkcji mocy mierzonej przez badane rządzenie (w tym przypadku jest to iPhone XS). Niestety podejście to nie pozwala na określenie wpływu parametrów anten smartfona na uzyskane wyniki.

iPhone XS LTE modem

Na powyższym wykresie widać, że maksymalna prędkość pobierana danych oferowana przez iPhone XS jest 2 razy większa od możliwości iPhone X i taka sama jak w przypadku Samsunga Galaxy Note 9 i Google Pixel 2. Oznacza to, że tryb 4×4 MIMO działa. Jednak nowy modem Intela dość szybko przełącza się na wolniejszą modulację (spadek prędkości do 340 Mbit/s), podczas gdy modemy Qualcomma dalej pobierają dane z prędkością 390 Mbit/s. Środkowa część wykresu pokazuje, że układ Intela sprawuje się niemalże tak samo dobrze, jak modemy Snapdragon X16 i X20. Kolejną różnicę widzimy na samym końcu wykresu, który porównuje zachowanie modemów przy odbiorze bardzo słabego sygnału (tzw. “pojedyncza kreska zasięgu”). Wniosek z tego jest jeden. Modemy Qualcomma mają lepszą czułość.

iPhone XS LTE modem

Źródło: PCMag

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.