Już niedługo Światowe Dni Młodzieży. Dzisiaj na ulicach dużych miast można było zauważyć wycieczki zagranicznych młodzików z opiekunami. 

Nie powiem, inicjatywa strasznie fajna. Ma się to jednak także do sieci teleinformatycznych w naszym kraju. Ze względu na wizytę Ojca Świętego Franciszka nasz kraj narażony jest na ataki terrorystyczne, ale i cybernetyczne. Nie tylko ze strony przeciwników religijnych, ale i ludzi, którzy z okazji wydarzenia będą chcieli narobić szumu.

W sieci poinformowano o tym, że od północy 20 lipca w naszym kraju wprowadzono w Polsce stopień alarmowy ALFA oraz stopień alarmowy BRAVO-CRP dla cyberprzestrzeni.

Jest to zabieg poczyniony właśnie z okazji Światowych Dni Młodzieży. Czym właściwie jest to oznaczenie, bo pewnie mało kto wie? BRAVO to drugi z czterech stopni poziom, który wprowadzany jest w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia działalnością terrorystyczną lub aktem sabotażu, jednakże konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany“. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa sieciom teleinformatycznym jak dostępność w trybie alarmowym członków personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych. Nie jest to jednak wszystko. Trzeba będzie sprawdzać stale aktualny stan infrastruktury oraz podjąć do działań stricte administracyjnych. Osoby odpowiedzialne za infrastrukturę informatyczną mają pełnić dyżury w trybie alarmowym oraz monitorować usługi w celu sprawdzenia poziomu bezpieczeństwa.

Przepisy całkiem fajne. Sam jestem adminem i tak jakoś poczułem się, jakbym czytał swoje codzienne obowiązki, a nie jakiś specjalny program wprowadzony przez władze. Jeżeli dla  większości IT w administracji rządowej to 8h od poniedziałku do piątku, to ja dziękuje za takich administratorów.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.