W kontekście zastosowań sieci 5G mówi się przeważnie o korzyściach, jakie doświadczy bezpośrednio użytkownik sieci mobilnych. Czasami ktoś dorzuci jeszcze hasło odwołujące się do Przemysłu 4.0. Okazuje się jednak, że piąta generacja sieci komórkowych może wspomóc również branżę medialno-rozrywkową, która zmaga się z wieloma problemami przy relacjach nadawanych na żywo.

Klasyczne zastosowania sieci 5G dotyczą przede wszystkim usług związanych z szybkim dostępem do Internetu. Większości z nas kolejna generacja telefonii komórkowej kojarzy się głównie z obietnicami szybszego działania Internetu w telefonie. Niektórzy marzą o “bezprzewodowym światłowodzie”, ale do tego potrzeba pasm milimetrowych i odpowiedniego rozmieszczenia stacji bazowych. Żeby to było możliwe, wiele firm już teraz pracuje nad obniżeniem kosztów wdrożenia rozwiązań 5G mmWave. Przykładowo amerykański operator pracuje nad umieszczaniem nadajników małej mocy na słupach energetycznych. Z kolei firma Pivotal Commware opracowała ekonomiczne repeatery. Dlatego też poszczególne branże rozważają zastosowanie pojawiających się na całym świecie sieci 5G. Mówimy tutaj o specjalistycznych usługach, które nie mogą być realizowane za pośrednictwem obecnych sieci LTE. Przy czym ograniczenia te nie wynikają tylko z mniejszej przepustowości, ale również braku zapewnienia określonej jakości.

Wóz transmisyjny podłączony do sieci 5G – to ma sens

Analitycy Abi Research w raporcie “New Opportunities for 5G in Content Production” zwrócili uwagę na zupełnie nowe zastosowanie sieci komórkowych. Chodzi tutaj o użycie łączności 5G do transmisji obrazu na żywo z imprez i wydarzeń plenerowych. Nowa generacja sieci mobilnych pozwala na uzyskanie dużych przepływności bez konieczności instalacji dużych zewnętrznych anten. Dlatego też z siecią 5G może łączyć się:

  • kamera, która przesyła na żywo obraz wysokiej rozdzielczości do studia producenckiego,
  • przenośna jednostka produkcyjna, która obsługuje kilka kamer,
  • wóz transmisyjny.

Aktualnie wozy transmisyjne, które pracują w terenie, gdzie nie ma łączności z siecią, komunikują się ze studiem za pomocą dużej anteny VSAT łączącej się z satelitą geostacjonarnym. Rozwiązanie to zapewnia odpowiednią przepustowość oraz dobrą jakość. Przy czym z tym drugim może być problem, jeśli na danym terenie występują złe warunki pogodowe. Dodatkowo stacje telewizyjne muszą wykupić pasmo na satelicie i liczyć się z wysokimi opóźnieniami.

Z kolei sieci 5G mają zapewnić wysokie przepustowości oraz brak opóźnień na interfejsie radiowym. Dodatkowo nadchodzący slicing (tzw. plasterkowanie) sieci ma być odpowiedzią na problemy związane z QoS. Dzięki temu stacja telewizyjna będzie mogła wykupić zasoby pojemnościowe, które nie będą współdzielone z innymi użytkownikami sieci mobilnej.

Próby związane z produkcją wideo za pośrednictwem sieci 5G odbyły się już na niektórych rynkach w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Sieć telewizyjna Seoul Broadcasting System skorzystała z rozwiązania 5G LiveU do transmisji na żywo wyborów w Korei. Dostawcy sprzętu (w tym ZTE i Huawei) testowali transmisję na żywo za pośrednictwem stacji bazowych 5G. Rozwiązania tego typu testują również nadawcy, są to m.in. BT Sports, NBC Sports i ITN TV.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.