W Trójmieście odbywa się właśnie 35 posiedzenie planarne BEREC (Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej), podczas którego Nokia zademonstrowała możliwości opracowywanej właśnie technologi 5G. Był to pierwszy przypadek w Europie, w którym regulator rynku (tj. UKE) inicjował testy 5G.

Test, który odbył się wczoraj, został przeprowadzony w Sopocie z wykorzystaniem częstotliwości z pasma 28 GHz. W kanale radiowym o szerokości 100 MHz uzyskano prędkość 375 Mbit/s przy opóźnieniach na poziomie 4 – 10 ms. Nie jest to dużo, ale musimy mieć na uwadze to, że demonstrowane rozwiązanie jest na dość wczesnym etapie rozwoju pod kątem maksymalnych prędkości transmisji. Najważniejsze jest to, że uzyskane zostały niewielkie opóźnienia, które pozwoliły na sterowanie w czasie rzeczywistym mobilnego łazika marsjańskiego Scorpio (projekt studentów Politechniki Wrocławskiej).

Nokia udowadnia, że częstotliwości 28 GHz nadają się do praktycznego zastosowania

Pewnie niektórzy z Was już sobie policzyli, że uzyskane 375 Mbit/s w paśmie 100 MHz jest mało wydajnym rozwiązaniem. Przecież aktualnie dostępna technologia LTE-Advanced Pro jest w stanie uzyskać prędkość 1,2 Gbit/s. Jednak infografika podsumowująca parametry techniczne przeprowadzone testu pokazuje, że prędkość transmisji nie była tutaj najważniejszym czynnikiem.

5G BEREC Nokia UKE parametry

Nokia zademonstrowała działającą anteną AAS (Active Antenna System) wykorzystującą technologię Massive MIMO. Pozwala ona na formowanie kilkunastu wiązek, które są wycelowane w różnych użytkowników. Dzięki temu dane pobierane przez różne urządzenia nie zakłócają się i stacja bazowa może przydzielić te same zasoby radiowe dla kilku użytkowników. Docelowo technologia ta pozwoli na uzyskanie prędkości rzędu 1 Gbit/s na skraju zasięgu komórki. Przy czym tak szybki transfer danych będzie możliwy dla kilku (docelowo kilkudziesięciu) użytkowników jednocześnie korzystających z tej samej anteny stacji bazowej. Dodatkowo technika beamformingu (dynamiczne formowanie wiązki anteny stacji bazowej), która jest stosowana w Massive MIMO, rozwiązuje problem krótszego zasięgu stacji bazowych 5G korzystających z pasma 28 GHz. Wynika to z faktu, że antena AAS promieniuje kilka wąskich wiązek, które mają większy zysk kierunkowy, niż standardowe anteny sektorowe stosowane w tradycyjnych sieciach komórkowych. Nokia aktualnie prowadzi intensywne prace nad wprowadzeniem tej technologi u amerykańskiego operatora Sprint. Ciekawe, kiedy polscy operatorzy zainteresują się tymi rozwiązaniami.

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.