Inwestycje w nowe technologie nigdy nie były tanie. Jednak operatorzy zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze wydane na budowę sieci 5G przełożą się później na konkretne zyski. Dlatego amerykański oddział T-Mobile podpisał kontrakt z Nokią opiewający na kwotę 3,5 miliarda dolarów (ok. 12,8 miliarda zł). To właśnie taka kwota zostanie przeznaczona na zakup sprzętu oraz oprogramowania potrzebnych do budowy sieci 5G na terenie całego kraju.

Nokia jest jednym z głównych dostawców stacji bazowych dla amerykańskiego oddziału T-Mobile. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że obie firmy dość blisko ze sobą współpracują w kwestii wdrażania nowej generacji sieci komórkowych. Natomiast publikowane co jakiś czas komunikaty prasowe pokazują nam, jak ta współpraca wygląda. Temat sieci 5G jest dla wielu osób dość mglistym zagadnieniem, jednak już teraz wiadomo, jak będą powstawać. T-Mobile chce zbudować w Stanach Zjednoczonych sieć nowe generacji, która swoim zasięgiem obejmie całe terytorium kraju. Posłuży do tego pasmo 600 MHz, które charakteryzuje się dalekim zasięgiem stacji bazowych. Aktualnie jest ono używane przez technologię 4G LTE, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby część tego pasma zagospodarować na potrzeby 5G. Dzięki temu T-Mobile będzie mogło skorzystać z tych samych stacji bazowych do budowy sieci nowej generacji. Jednak zanim będzie to możliwe, to najpierw Nokia musi przygotować odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na współdzielenie tych samych modułów radiowych przez sieci 4G i 5G.

T-Mobile US zapłaci 3,5 miliarda USD za sprzęt 5G na pasma 600 MHz i 28 GHz

Pasma korzystające z niskich częstotliwości są atrakcyjne ze względu na dobre zasięgi. Jednak jest z nimi jeden problem. Nie pozwalają one na szybki przesył danych. Dlatego T-Mobile zainwestuje również w pasmo milimetrowe 28 GHz, które pozwoli na wykorzystanie pełnego potencjału 5G. Jednak tego typu inwestycja wymaga zakup nowego sprzętu i instalację anten nowej generacji. Niektórzy wątpią w to, że operatorzy będą w stanie zapewnić odpowiednie pokrycie w paśmie 28 GHz, Tak wysoka częstotliwość sprawia, że sygnał radiowy jest mocno tłumiony przez wszelkiego typu przeszkody. Jednak przeprowadzone do tej pory badania i testy pokazują, że technika beamformingu (polega ona na dynamicznym formowaniu wiązki anteny) w zupełności wystarcza, żeby skompensować problemy związane z propagacją fal radiowych. Oznacza to, że stacje bazowe 5G będą wykrywać położenie poszczególnych urządzeń, co pozwoli na skoncentrowanie i wypromieniowanie sygnału radiowego tylko w określonym kierunku. W praktyce oznacza to wzmocnienie takiego sygnału (wiązka anteny jest wąska, co daje duży zysk energetyczny) oraz zmniejszenie poziomu zakłóceń.

Wspomniane już wcześniej 3,5 miliarda dolarów zostanie wydane różnego typu produkty Nokii związane z sieciami 5G. Będzie sprzęt (platforma radiowa AIrScale), oprogramowanie, usługi, rozwiązania chmurowe oraz centra danych AirFrame. Cała inwestycja zostanie zaplanowana na kilka najbliższych lat.

Źródło: T-Mobile US, Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.