Ultraszybki Internet to tylko jedno z wielu docelowych rozwiązań sieci 5G. Dlatego też tą nową technologią interesują się nie tylko zwykli konsumenci, ale również szeroko rozumiany biznes. Orange już dzisiaj szykuje się do nawiązania współpracy z zupełnie nowym typem klientów. Dlatego też operator uruchomił w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej grupę nadajników 5G. Pracują one w paśmie 3,6 GHz i mogą z nich korzystać różnego typu startupy.

Wszyscy lubią mówić o sieciach 5G w kontekście kolejnych rekordów prędkości pobierania danych. Jednak to dopiero wierzchołek góry lodowej, która kryje wiele innych zastosowań dla kolejnej generacji sieci komórkowych. Orange w przy okazji testów w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wspomina tutaj o autonomicznych wózkach widłowych, cyfrowych bliźniakach (Digital Twin) fabryk oraz transmisjach VR z kamerami 360 stopni. Dla większości osób zagadkowe może wybrać się drugie z wymienionych zastosowań. Tzw. cyfrowe bliźniaki są zbiorem rozwiązań technicznych, które pozwalają na stworzenie cyfrowego modelu linii produkcyjnej. Dzięki temu możliwa jest nie tylko wirtualna analiza i optymalizacja samego procesu produkcyjnego, ale również szybkie i sprawne powielenie poszczególnych stanowisk. Obecnie trudno mówić o tego typu działaniach na terenie całej Polski.

Operatorzy dalej czekają na rozpoczęcie postępowania dystrybucyjnego dla dedykowanych dla sieci 5G częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Oprócz tego czeka ich przejście z obecnej architektury NSA (Non-Standalone) na nową SA (Standalone). Operacja ta wiąże się z rezygnacją z tzw. zakotwiczania połączeń 5G w sieci LTE. Główną korzyścią jest znaczna (około dziesięciokrotna) redukcja opóźnienia w przesyle danych.

Orange przy budowie 5G w Łódzkiej SSE wybrał sprzęt Ericssona

Aktualnie Orange korzysta przede wszystkim ze stacji bazowych Huawei i Nokii. Jednak w Łodzi pojawił się sprzęt, który dostarczył Ericsson. Powód wyboru tego konkretnego dostawcy nie jest znany. Pokazuje to, że Orange przy budowie nowych nadajników w paśmie 3,6 GHz może wybierać spośród wszystkich największych producentów stacji bazowych.

Sieć, która działa w Łodzi, składa się z 10 anten działających w pasmach 3,6 GHz oraz 2100 MHz. To drugie służy zapewne do zakotwiczania sesji 5G w sieci 4G. Zasięg testowej sieci obejmuje ponad 1000 mkw. Z kolei same testy są skupione na zastosowaniu nowej technologii w przemyśle.

“Bardzo nas cieszy, że mogliśmy uruchomić pierwszą w Polsce wewnętrzną sieć 5G w docelowej częstotliwości. Liczymy na to, że podobnych wdrożeń będzie w naszym kraju przybywać i że szybko pokażą one w praktyce korzyści, jakie niesie ze sobą sieć nowej generacji. 5G to jeden z filarów strategii Orange. Jako dobre przykłady wdrożeń sieci 5G zrealizowanych już przez Orange można wymienić choćby fabrykę Schneider Electric w Le Vaudreuil we Francji, port Le Havre, czy bliższą nam fabrykę Miele w nieodległym od Łodzi Ksawerowie. Jesteśmy przekonani, że 5G LAB przyczyni się do powstania innowacyjnych rozwiązań, które będą miały wpływ na rozwój gospodarczy regionu łódzkiego i całego kraju” – powiedział Piotr Jaworski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.