Nowa generacja sieci komórkowych, czyli 5G, zbliża się wielkimi krokami. Producenci stacji bazowych już nie raz prezentowali możliwości nowej technologii. Z kolei producenci układów scalonych pracują nad modemami 5G, które w niedalekiej przyszłości znajdą się w smartfonach. Samsung na targach CES 2018 przygotował pokaz swojego modemu Exynos 5G. Niestety demonstracja odbyła się za zamkniętymi drzwiami i nie zostały opublikowane żadne zdjęcia oraz nagrania. Na szczęście poznaliśmy kilka szczegółów na temat zastosowanych rozwiązań technicznych.

Podczas dotychczasowych testów 5G były używane platformy testowe, w których urządzenie abonenckie 5G jest wielkości małej lodówki. Są to tak naprawdę systemy typu SDR (Software Defined Radio – radio programowalne), które pozwalają producentom na przetestowanie implementacji opracowanych algorytmów. Dopiero później, rozwiązania te przenoszone są na chipsety SoC (System on a Chip). Qualcomm już się pochwalił działającym modemem Snapdragon X50 5G. Natomiast Intel pod koniec zeszłego roku zapowiedział powstanie modemu XMM 8060. Samsung do tego grona dołącza ostatni, ale obiecuje, że nadgoni konkurentów.

Modem Exynos 5G pojawi się w smartfonach w 2019 roku

Wszyscy producenci zapowiadają, że zdążą i na przełomie lat 2019/2020 będziemy mogli korzystać z pierwszych sieci 5G. Modem Samsunga będzie zgodny ze standardem 3GPP 5G Release 15, nad którym prace mają zostać zakończone w połowie tego roku. Modem będzie obsługiwać częstotliwości zarówno z pasm poniżej 6 GHz, jak i pasma milimetrowe 28 GHz i 39 GHz. Ten sam układ oprócz 5G, będzie również obsługiwać starsze technologie, czyli 2G GSM, 3G oraz 4G LTE. Natomiast maksymalna prędkość przesyłu danych na poziomie 5 Gbit/s będzie osiągana w paśmie milimetrowym, gdzie jest możliwość agregacji 8 kanałów radiowych o szerokości 100 MHz każdy. Obsługiwane będą również oba zdefiniowane przez 3GPP tryby sieci 5G NR. Chodzi tutaj mianowicie o tryb dual connectivity, który zakłada współdziałanie ze sobą sieci 5G i LTE, oraz tryb samodzielny, gdzie stacja bazowa 5G przesyła zarówno dane użytkownika, jak i sygnalizację. Samsung zapowiedział również, że w drugiej połowie 2021 roku lub w 2022 roku przygotuje smartfony zgodne z 5G Release 16, który jest określany mianem kompletnego standardu nowej generacji sieci komórkowych.

3GPP tryby pracy 5G

Źródło: Business Korea

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.