Wszystko wskazuje na to, że znamy zwycięzcę wyścigu 5G wśród producentów chipsetów. Samsung właśnie ogłosił, że skończył prace nad modemem Exynos 5100, który ma być pierwszym na świecie modułem bezprzewodowym obsługującym wszystkie technologie. Exynos 5100 jest zgodny z najnowszym standardem 3GPP 5G NR (pasma sub-6 GHz i mmWave), 4G LTE, 3G oraz 2G. Nowy modem zostanie udostępniony klientom Samsunga pod koniec tego roku.

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy sieci komórkowe nowej generacji staną się dla nas codziennością. Jednak, żeby to było możliwe, to najpierw operatorzy muszą rozbudować swoje stacje bazowe o moduły 5G (lub zaktualizować ich oprogramowanie). Z kolei unowocześnienie sieci LTE do 5G jest niemałą inwestycją, która zwróci się jedynie wtedy, kiedy użytkownicy będą posiadać urządzenia nową technologię. Dlatego producenci chipsetów mobilnych (tj. Samsung, Qualcomm oraz Intel) rozpoczęli wyścig. Na początku każdy z nich uważał, że będzie pierwszy. Intel przeprowadził dość sporo udanych testów technologi 5G. Natomiast Qualcomm intensywnie pracuje nad modemem Snapdragon X50, który już w przyszłym roku ma się znaleźć w module Motoroli 5G Moto Mod dla smartfona Moto Z3. Jednak to właśnie Samsung ma pokazać światu pierwszy modem 5G, który jest w pełni kompatybilny ze standardem 3GPP Release 15 NR.

Modem 5G Samsung Exynos 5100 obsługuje również starsze technologie bezprzewodowe

Jakie są możliwości nowego modemu? Zacznijmy może od prędkości deklarowanych przez Samsunga. Exynos 5100 pozwala na pobieranie danych z prędkością 2 Gbit/s w paśmie sub-6 GHz (czyli np. częstotliwości z zakresu 3,4 – 3,8 GHz) oraz 6 Gbit/s w paśmie mmWave (np. 28 GHz). Natomiast sieci LTE-Advanced pozwolą na osiągnięcie 1,6 Gbit/s. Oprócz tego Exynos 5100 pozwala na łączenie się z sieciami 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA oraz HSPA. Dzięki temu producenci smartfonów nie będą musieli kupować osobnego modemu, który potrzebny byłby do obsługi 5G. To dobrze, że Samsung od razu pomyślał o implementacji rozwiązań dla starszych technologi.

Modem Exynos 5100 będzie sprzedawany przez Samsunga razem z układami, które są niezbędne do jego bezproblemowej pracy. Koreańczycy przygotowali dedykowane układy radiowe (RFIC), wzmacniacze mocy dobierające napięcie zasilania w zależności od mocy nadawanego sygnału (układy typu ET – Envelope Tracking) oraz układ zarządzający energią (PMIC). Samsung zacznie sprzedaż nowych układów pod koniec obecnego roku. Ciekawe, czy modem Exynos 5100 znajdzie się tylko w smartfonach Samsunga, czy może na jego zakup zdecydują się również inni producenci smartfonów.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.