Producenci smartfonu coraz bardziej otwarcie zaczynają mówić o swoich planach dotyczących pierwszych urządzeń z modemami 5G. Huawei już zapowiedział, że taki sprzęt pojawi się w przyszłym roku. Teraz swoimi planami podzielił się szef OnePlus, który zdradził, że również jego firma w 2019 wypuści na rynek smartfona 5G.

Niektórzy operatorzy już teraz zapowiedzieli, że w 2019 roku zaczną świadczyć swoim klientom usługi oparte o sieć 5G. Natomiast inni zaplanowali na drugą połowę przyszłego roku testy sieci pilotażowych, które będą korzystać ze stacji bazowych nowej generacji. Jednak żeby to było możliwe, to najpierw producenci smartfonów oraz routerów korzystających z sieci mobilnych muszą dostarczyć urządzenia korzystające z nowych rozwiązań. Żadna z firm nie chce być w tyle za konkurencją. Dlatego z ust prezesów padają już konkretne zapewnienia.

Pete Lau potwierdził, że w 2019 pojawi się OnePlus z obsługą 5G

CEO chińskiej firmy, która jest znane ze swoich “zabójców flagowców”, w wywiadzie dla PC Mag ujawnił, że w przyszłym roku zobaczymy smartfona OnePlus z modemem 5G. Przy czym nie wiemy, czy będzie to w pierwszej (OnePlus 7), czy w drugiej (OnePlus 7T) połowie roku. Być możliwe, że Chińczycy jeszcze tego nie wiedzą, ponieważ prowadzą właśnie rozmowy z amerykańskimi operatorami. Chodzi tutaj oczywiście o możliwość sprzedaży smartfonów OnePlus w salonach telekomów, co gwarantowałoby również 100% kompatybilność z ich sieciami. Być może plany dotyczące wprowadzenia obsługi sieci 5G uzależnione są również od tego, który amerykański operator zdecyduje się na dodanie do swojej oferty smartfonów z Chin. Nie wiemy również, czy zapowiedź dotycząca modemów 5G dotyczy rozwiązań mmWave (pasmo 28 GHz), czy może tych, które działają na częstotliwościach poniżej 6 GHz.

Osoby obserwujące rynek zastanawiają się, co w takiej sytuacji planuje Samsung. Optymiści podejrzewają, że pierwszym smartfonem Koreańczyków z modemem 5G będzie Galaxy S10. Jednak jego premiera jest planowana na pierwszy kwartał przyszłego roku, co wydaje się zbyt wczesnym terminem na wprowadzanie obsługi nowej generacji sieci komórkowych. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wprowadzenie 5G dopiero w Galaxy Note 10, który pojawi się w drugiej połowie przyszłego roku.

Źródło: PC Mag

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.