Ostatnio wiele firm telekomunikacyjnych oraz operatorów sieci komórkowych chwali się przełomowymi rezultatami testów nowej technologi. Każdy chce zaznaczyć, że zrobił coś jako pierwszy. Co udało się zrobić Nokii? Finowie działają na kilku frontach, W Stanach Zjednoczonych Finowie przeprowadzili udany test przełączenia połączenia pomiędzy dwoma sektorami 5G. Natomiast w Chinach udało się osiągnąć transfer danych na poziomie 1,4 Gbit/s z niezależnym urządzeniem abonenckim przygotowanym przez firmę Prisma. Oba testy są w 100% zgodne ze standardem 3GPP 5G NR.

Mogłoby się wydawać, że Nokia jest mocno w tyle, jeżeli chodzi o tempo rozwoju sprzętu, który pozwoli na budowę sieci 5G. W podobnej sytuacji jest również Ericsson. Natomiast prym wiodą Huawei oraz Samsung, którzy mają na swoim koncie wiele udanych testów 5G. Jednak pomiędzy tymi firmami jest jedna znacząca różnica. Samsung oraz Huawei zajmują się również produkcją chipsetów mobilnych, więc mogą przeprowadzać pokazy z użyciem prototypów własnych modemów 5G. Natomiast Nokia oraz Ericsson zajmują się tylko i wyłącznie elementami potrzebnymi do budowy sieci komórkowej. Dlatego przy organizacji tego typu demonstracji polegają na współpracy z firmami przygotowującymi nowe chipsety mobilnej. Najczęściej jest to Qualcomm. Z drugiej strony Nokia mocno stawia na opracowanie stacji bazowej w 100% kompatybilnej ze standardem 3GPP 5G NR, co zapewni bezproblemowe działanie nowej technologi. Niezależnie od tego, kto będzie producentem urządzeń abonenckich.

Udany test przełączenia (tj. handover’u) pomiędzy sektorami 5G

Muszę przyznać, że jestem trochę zaskoczonym faktem, że dopiero teraz usłyszeliśmy o pierwszym udanym teście przełączenia połączenia pomiędzy dwoma sektorami stacji bazowej 5G. W końcu już jakiś czas temu dochodziły do nas wieści dotyczące testów nowej technologii na torach wyścigowych, gdzie samochód pędzący 300 km/h przełączał się pomiędzy modułami 5G. Być może podczas tamtych testów zostały użyte pewne “obejścia”, które nie były zgodne ze standardem opublikowanym przez organizację 3GPP. Natomiast miano firmy, która jako pierwsza pokazała, że 5G NR może być siecią mobilną, przypadło Nokii. Test został przeprowadzony we współpracy z amerykańskim operatorem Verizon, który zamierza uruchomić nową technologię na paśmie 28 GHz.

Nokia i China Mobile: 1,4 Gbit/s dla pojedynczego użytkownika

Mogłoby się wydawać, że transfer danych na poziomie 1,4 Gbit/s za pomocą sieci 5G to nic wielkiego. W końcu LTE-Advanced pozwala już na uzyskanie 1,2 Gbit/s, przy czym żaden operator nie posiada wystarczającego pasma, żeby móc osiągnąć taką prędkość. Jednak sukces ogłoszony przez Nokie i China Mobile sprowadza się do tego, że test został wykonany z użyciem symulatora urządzeń mobilnych Prisma. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z kolejnym testem, który udowadnia, że Nokia skutecznie wdraża przyjęty przez 3GPP standard.

Źródło: Verizon, Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.