Przyszłe systemy radiokomunikacyjne do poprawnego działania będą wymagać nie tylko zaawansowanych układów scalonych zamontowanych w urządzeniach użytkowników, ale również skomplikowanych systemów antenowych dla stacji bazowych. Oznacza to, że do pomiarów anten dla sieci 5G będą potrzebne nowego typu laboratoria, które zostaną wyposażony w przemysłowe ramiona robotyczne.

Charakterystyki promieniowania anten są aktualnie mierzone za pomocą specjalistycznych komór bezodbiciowych. W środku znajduje się nieruchoma antena wzorcowa oraz stolik obrotowy z masztem, na którym montuje się mierzoną antenę. Tego typu laboratorium wystarczy do zbadania charakterystyki promieniowania klasycznej anteny, Jednak sieci 5G będą zbudowane ze stacji bazowych wyposażonych w anteny wielowiązkowe zdolne śledzić położenie poruszających się terminali. Oznacza to, że charakterystyka promieniowania będzie zależeć od tego, gdzie znajduje się urządzenie przesyłające dane. Pomiar tego typu anten za pomocą klasycznych rozwiązań pomiarowych byłby zbyt skomplikowany i wymagałby dużo czasu.

NIST anteny

Laboratorium NIST korzysta z 2 robotów przemysłowych do pomiaru anten

NIST (National Institute of Standards and Technology) jest pionierskim instytutem w zakresie opracowywania nowych technik pomiarów anten. Instytut korzystał już z przemysłowego ramienia robotycznego do mierzenia anten. Rozwiązanie to jest bardzo precyzyjne, ale można je wykorzystać jedynie w przypadku niewielkich anten. Dlatego powstało nowe laboratorium, które posiada parę ramion. Jedno z nich jest nieruchome i służy jedynie do zmiany położenia jednej z anten. Natomiast drugie ramie zostało zamontowane na szynie, która zmianę odległości pomiędzy antenami. Dzięki temu nowe laboratorium będzie można używać do pomiarów w różnych zakresach częstotliwości, zarówno poniżej 3 GHz, jak i w paśmie milimetrowym 28 GHz.

Źródło: NIST

 

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.