MediaTek od lata konkuruje z innymi producentami chipsetów mobilnych. Chińskie układy scalone nie są popularne wśród smartfonów sprzedawanych w europejskich sklepach. Pomimo tego MediaTek upatruje swoją szansę zaistnienia na rynku urządzeń z modemami 5G. Nowy chiński układ obsługujący sieci nowej generacji ma zostać zaprezentowany już w przyszłym tygodniu.

Obecna wojna handlowa pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi może mieć duży wpływ na kształt rynku urządzeń mobilnych. Dzisiaj mówi się o problemach Huawei, który przez lata zdążył opracować sporo alternatywnych rozwiązań. Z kolei inni producenci smartfonów z Państwa Środka polegają na układach amerykańskiego Qualcomma. MediTek do tej pory miał kilku wiernych klientów. Jednak każdy większy chiński producent, któremu zależało na konkurowaniu z Samsungiem i Apple, wybierał chipsety Snapdragon. Taka sytuacja umocniła pozycję Qualcomma, który coraz pewniej może dyktować swoje warunki cenowe. Amerykanie muszą jedynie uważać, żeby nie wykorzystywać swojej pozycji, ponieważ może się to wiązać z karami nałożonymi przez organizacje antymonopolowe. Z kolei MediaTek może liczyć na coraz większe zainteresowanie ze strony chińskich producentów smartfonów, którzy chcą w miarę szybko wkroczyć w świat sieci 5G.

MediaTek modem 5G

MediaTek lepszy od Intela – modem 5G jest już gotowy

Opracowanie modemu 5G nie jest łatwym zadaniem. Intel zrezygnował z dalszych prac nad układem obsługującym sieci nowej generacji. Apple ponoć pracuje nad własnym modemem, ale będzie on gotowy dopiero w 2025 roku. Z kolei MediaTek szykuje się do pokazania światu modemu, który obsługuje sieci 5G oraz 2G, 3G, i 4G. Helio M70 ma obsługiwać sieci 5G EN-DC (tryb dual- connectivity) w pasmach sub-6 GHz. Oznacza to, że Chińczycy ograniczyli się do wsparcia pierwszych implementacji sieci nowej generacji, które będą wdrażane przez operatorów na całym świecie w tym i przyszłym roku. Z kolei układ obsługujący 5G mmWave (26 i 28 GHz) ma pojawić się na rynku do końca 2020 roku.

Jeśli rząd Stanów Zjednoczonych będzie w dalszym stopniu eskalować wojnę handlową z Chinami, to MediaTek może okazać się jedynym alternatywnym dostawcom układów mobilnych. Co prawda Samsung oraz Huawei wytwarzają swoje procesory oraz modemy bezprzewodowe. Jednak obie firmy robią to z myślą o swoich własnych urządzeniach. Dlatego nie zdziwiłbym się gdyby, w tych niepewnych dla Chin czasach, niemalże każdy chiński producent smartfonów miał gotowy plan przesiadki z rozwiązań Qualcomma na MediaTeka.

Źródło: MediaTek, Weibo

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.