Osoby obserwujące rynek telekomunikacyjny coraz częściej zastanawiają się, kiedy pojawią się pierwsze smartfony obsługujące sieci mobilne następnej generacji, czyli 5G. Tak naprawdę pytanie to nie jest skierowane do producentów urządzeń mobilnych, a firm produkujących i dostarczających chipsety. Qualcomm, Intel, Samsung oraz Huawei już się podzielili swoimi planami. Teraz do tego grona dołącza MediaTek, który zapowiedział swój pierwszy chipset z modemem 5G. Będzie to Helio M70.

Operatorzy oraz producenci stacji bazowych przygotowują się do licznych testów sieci 5G, które wystartują w drugiej połowie bieżącego roku. Przeprowadzone zostaną one z użyciem sprzętu zgodnego z opublikowanym pod koniec zeszłego roku standardem 3GPP Release 15 NSA 5G NR. Określa on, jak będą funkcjonować pierwsze sieci 5G, które będą po części korzystać z istniejącej już infrastruktury 4G LTE. Oznacza to, że stacje bazowe LTE będą używane do przesyłania danych sygnalizacyjnych, natomiast dane użytkowników będą przekazywane przez nadajniki 5G NR (New Radio). Dzięki temu operatorzy będą mogli stopniowo wdrażać nową technologię, rozkładając przy tym na etapy koszty inwestycji.

MediaTek Helio M70 5G modem

Modem 5G w MediaTek Helio M70 będzie pobierać dane z prędkością 5 Gbit/s

Oznacza to, że chiński producent podzespołów interesuje się nie tylko sieciami 5G działającymi na częstotliwościach poniżej 6 GHz, ale również inwestuje w rozwiązania dedykowane dla pasma milimetrowego 28 GHz, czyli tzw. mmWave. Na tym polu najbardziej zaawansowane praco prowadzi Samsung, który uzyskał już certyfikat FCC dla pierwszego routera 5G. Urządzenie to będzie sprzedawane przez amerykańskich operatorów, którzy chcą skorzystać z nowej technologi do świadczenia usługi bezprzewodowego Internetu domowego, która mogłaby konkurować z łączami światłowodowymi. Koreańczycy mają również za sobą udane testy 5G mmWave z prototypowymi tabletami. Również Qualcomm zademonstrował działający prototyp urządzenia z modemem Snapdragon X50.

MediaTek, w odróżnieniu od innych producentów, postanowił skupić się na dostarczeniu rozwiązania dedykowanego dla urządzeń z tzw. średniej półki cenowej oraz modeli budżetowych. Żeby móc nawiązać konkurencyjną walkę z flagowcami, które będą wyposażone w chipsety Qualcomma i Samsunga, MediaTek przyspieszył prowadzone prace i nawiązał współpracę z Nokią, Huawei oraz operatorami NTT Docomo i China Mobile. Dzięki temu Chińczycy upewnią się, że ich modem 5G jest w 100% kompatybilny ze sprzętem innych firm. Dostawy chipsetu MediaTek Helio M70 rozpoczną w 2019 roku. Oznacza to, że pierwsze smartfony z modemami 5G pojawią się za niecały rok.

Źródło: Digitimes

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.