Ming-Chi Kuo opublikował kolejny raport opisujący nowe iPhone’y. Tym razem poznaliśmy szczegóły nowych smartfonów Apple, które pojawią się w sklepach dopiero jesienią 2020 roku. To właśnie wtedy w urządzeniach Kalifornijczyków zostanie wdrożona technologia 5G.

Firma Tima Cooka jest trochę na bakier z nowymi technologiami łączności bezprzewodowej. Apple nigdy nie spieszyło się z wprowadzaniem do swoich produktów nowych standardów sieci komórkowych. Pierwszy iPhone z obsługą LTE pojawił się mniej więcej rok po uruchomieniu pierwszych sieci 4G. Podobnie będzie w przypadku 5G. Sieci komórkowej piątej generacji funkcjonują już w kilku krajach na świecie (m.in. w Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii). W tym samym czasie kolejni operatorzy szykują się do uruchomienia swoich sieci 5G jeszcze w tym roku. Dlatego właśnie kilku producentów smartfonów przygotowało swoje pierwsze modele z modemami 5G. Jednak nie ma wśród nich Apple.

Apple wypuści w 2020 roku dwa iPhone’y z modemami 5G

Ming-Chi Kuo twierdzi, że Apple szykuje się na 2020 rok z premierą trzech modeli iPhone’ów z ekranami o przekątnych 6,7, 5,4 oraz 6,1 cala. Przy czym model 6,1-cala będzie kolejnym następcą “budżetowego” iPhone XR. Wariant ten otrzyma wyświetlacz OLED i nie otrzyma wsparcia dla sieci 5G. Za to pozostałe dwa egzemplarze Apple wyposaży w modemy nowej generacji firmy Qualcomm. Oczywiście jest to efekt zakończonej niedawno wieloletniej wojny patentowej. Kilka miesięcy temu Apple i Qualcomm podpisali porozumienie, które pozwoliło na premierę pierwszych iPhone;ów 5G w przyszłym roku.

Na koniec Ming-Chi Kuo podkreślił, że Apple nie przekreśla planów dotyczących autorskich rozwiązań układów dla sieci 5G. Kalifornijczycy mają w swoich iPhone’ach umieścić własne wzmacniacze mocy oraz anteny. Ponadto Apple w dalszym ciągu pracuje nad własnym modemem 5G. Układ ten pojawi się na rynku dopiero w 2022 roku (albo jeszcze później). Przy czym prace mają przyspieszyć po przejęciu po Intelu działu zajmującego się układami mobilnymi.

Źródło: 9to5mac

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.